Seks z rozrusznikiem serca? Nie ma przeciwwskazań

Kardiolodzy twierdzą, że wszczepienie stymulatora serca czy kardiowertera-defibrylatora nie musi wiązać się z rezygnacją z seksu.
W rozmowie w Rzeczpospolitą dr hab. n. med. Maciej Kempa, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego zapewnia, że implantacja urządzenia kardiologicznegom- stymulatora serca (IPG), kardiowertera-defibrylatora (ICD) czy urządzenia do terapii resynchronizującej (CRT) wbrew powszechnym obawom nie musi oznaczać rezygnacji z życia seksualnego.
Jak przyznaje specjalista, życie płciowe to bardzo istotny aspekt naszego funkcjonowania.
Wyjaśnia, że pewne niedogodności są związane z okresem gojenia rany pooperacyjnej. Przesuwające się w świeżej ranie urządzenie może być powodem bólu i dyskomfortu. Prawidłowo implantowanemu stymulatorowi czy kardiowerterowi po okresie wygojenia rany podczas współżycia nic nie zagraża
Jak podkreśla ekspert moment podjęcia aktywności seksualnej po implantacji stymulatora lub kardiowertera-defibrylatora zawsze powinno się przedyskutować z lekarzem prowadzącym.
- W przypadku, gdy dojdzie do interwencji ICD w sytuacji intymnej, należy bezzwłocznie udać się na kontrolę defibrylatora i poinformować o problemie lekarza. Efektem konsultacji będzie modyfikacja ustawień urządzenia. Warto wiedzieć, że taka nieadekwatna interwencja defibrylatora w żaden sposób nie zagraża partnerowi - tłumaczy ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Więcej: rp.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
POLECAMY W PORTALU
-
Cukrzyca. Nowe wytyczne konsultantów krajowych: normy glukozy, objawy, leczenie
-
Od teraz dwa popularne leki dostępne bez recepty. Decyzje już obowiązują
-
Długo niedostępny lek w końcu wraca do aptek. Ruszają dostawy
-
Ważny termin w ZUS mija 31 stycznia. Trzeba to zrobić obowiązkowo
-
Nowa szczepionka Pfizera na COVID-19 badana w związku z większą liczbą udarów mózgu u seniorów
-
Ważna zmiana na receptach. Chodzi o zamienniki leku