KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Seks z rozrusznikiem serca? Nie ma przeciwwskazań

Autor: RZECZPOSPOLITA/RYNEK ZDROWIA

Seks z rozrusznikiem serca?  Nie ma przeciwwskazań
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kardiolodzy twierdzą, że wszczepienie stymulatora serca czy kardiowertera-defibrylatora nie musi wiązać się z rezygnacją z seksu.

Dodano: 27 sierpnia 2019, 10:51

W rozmowie w Rzeczpospolitą dr hab. n. med. Maciej Kempa, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego zapewnia, że implantacja urządzenia kardiologicznegom- stymulatora serca (IPG), kardiowertera-defibrylatora (ICD) czy urządzenia do terapii resynchronizującej (CRT) wbrew powszechnym obawom nie musi oznaczać rezygnacji z życia seksualnego.

Jak przyznaje specjalista, życie płciowe to bardzo istotny aspekt naszego funkcjonowania.

Wyjaśnia, że pewne niedogodności są związane z okresem gojenia rany pooperacyjnej. Przesuwające się w świeżej ranie urządzenie może być powodem bólu i dyskomfortu. Prawidłowo implantowanemu stymulatorowi czy kardiowerterowi po okresie wygojenia rany podczas współżycia nic nie zagraża 

Jak podkreśla ekspert moment podjęcia aktywności seksualnej po implantacji stymulatora lub kardiowertera-defibrylatora zawsze powinno się przedyskutować z lekarzem prowadzącym. 

- W przypadku, gdy dojdzie do interwencji ICD w sytuacji intymnej, należy bezzwłocznie udać się na kontrolę defibrylatora i poinformować o problemie lekarza. Efektem konsultacji będzie modyfikacja ustawień urządzenia. Warto wiedzieć, że taka nieadekwatna interwencja defibrylatora w żaden sposób nie zagraża partnerowi - tłumaczy ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU