Rzeszów: wszczepiają nowoczesne stymulatory serca

Autor: Nowiny24/Rynek Zdrowia • • 10 maja 2016 11:01

Kardiolodzy z Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie rozpoczęli leczenie pacjentów za pomocą mikrorozruszników serca. Dzięki temu stali się jedną z trzech placówek w Polsce, które leczą chorych z użyciem tak nowoczesnego stymulatora.

FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

Klasyczny rozrusznik serca ma wielkość zbliżoną do płaskiego pudełka zapałek. Do tego dochodzą jeszcze jedna lub dwie elektrody oraz bateria. Urządzenie jest stosowane w przypadku zaburzeń pracy serca.

Nie każdemu jednak można pomóc tą metodą. U części osób, np. z anomaliami żylnymi lub u pacjentów, u których doszło do zakażenia wszczepionego wcześniej rozrusznika, jedyną szansą na pomoc była operacja kardiochirurgiczna. Teraz można takim chorym pomóc w sposób bezpieczniejszy i mało inwazyjny, czyli wszczepiając mikorozrusznik.

Urządzenie ma długość ok. 2 cm, szerokość ok. 5 mm. Stymulator kryje w swoim wnętrzu baterię, która ma działać 10- 12 lat. Po tym czasie możliwe jest ponowne wszczepienie innowacyjnego rozrusznika.

Dotychczas zabiegi z wykorzystaniem mikrorozruszników wykonywały tylko dwa szpitale: w Poznaniu i Zabrzu. Teraz do tego wąskiego grona dołączył szpital w Rzeszowie.

Więcej: www.nowiny24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum