RZX/Rynek Zdrowia | 27-11-2019 11:51

Rusza Akcja Ablacja: nowy program edukacyjny dla pacjentów kardiologicznych

Jak skutecznie leczyć migotanie przedsionków - arytmię, na którą cierpi nawet 20% osób powyżej 65 roku życia? Odpowiedzi udzielają eksperci programu edukacyjnego Akcja Ablacja, skierowanego do pacjentów kardiologicznych.

dr hab. med. Oskar Kowalski Fot. materiały prasowe

Nowy portal www.akcjaablacja.pl już ruszył.

Zaburzenia rytmu serca to ogromne i wciąż rosnące wyzwanie dla opieki zdrowotnej. Średnia wieku społeczeństwa stale wzrasta, a wiele chorób, w tym między innymi arytmie, to schorzenia występujące częściej wśród osób starszych.

Badanie „Nieinwazyjny Monitoring we Wczesnym Wykrywaniu Migotania Przedsionków” - NOMED-AF, koordynowane przez Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia, wykazało, że nawet jedna piąta osób powyżej 65. roku życia cierpi na migotanie przedsionków.

- Arytmia ta jest odpowiedzialna za ponad dwukrotnie większe ryzyko wystąpienia udaru mózgu, prowadzącego do kalectwa bądź śmierci, pięciokrotnie większe ryzyko wystąpienia zawału serca i dwa razy więcej zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych1. To poważne wyzwanie, dlatego kluczowe jest wczesne wykrywanie i skuteczne leczenie migotania przedsionków - mówi  dr hab. med. Oskar Kowalski, kierownik Pracowni Elektrofizjologii i Stymulacji Serca w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

- Równie istotne jest edukowanie dorosłych Polaków, którzy wraz z wiekiem automatycznie znajdą się w podwyższonej grupie ryzyka wystąpienia tej groźnej arytmii - dodaje specjalista.

Jak rozpoznać migotanie przedsionków? Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza? Co oznacza nieme migotanie przedsionków? Jakie badania należy wykonać, by potwierdzić bądź wykluczyć arytmię? Jak przebiega konsultacja u kardiologa i jak się do niej przygotować? Na te i inne pytania odpowiadają czołowi polscy eksperci z dziedzin kardiologii oraz elektrofizjologii i elektroterapii, którzy współtworzą program edukacyjny Akcja Ablacja.

Na portalu internetowym www.akcjaablacja.pl zamieszczono najważniejsze informacje o zaburzeniach rytmu serca w formie krótkich filmów video. O swoich doświadczeniach odpowiadają sami pacjenci - co skłoniło ich do wizyty u lekarza, jak wyglądały badania i pobyt w szpitalu, jakie zalecono leczeni

- Przedstawienie punktu widzenia pacjenta jest bardzo ważne dla wszystkich, którzy poszukują informacji o zaburzeniach rytmu serca. Kiedy ktoś własnymi słowami opowiada, jak wyglądała jego ścieżka leczenia, innym chorym łatwiej ją zrozumieć i spokojnie się do niej przygotować. To nieoceniona pomoc, która pomaga oswoić chorobę. Zwłaszcza na jej początkowym etapie, kiedy wątpliwości i niewiadomych jest najwięcej. Dzięki programowi Akcja Ablacja pacjenci dowiadują się, że zaburzenia rytmu serca można skutecznie leczyć. Historie pacjentów potwierdzają, że po zabiegach elektrofizjologicznych można szybko wrócić do codziennej aktywności - wyjaśnia Jakub Zawadzki z Fundacji „Serce dla Arytmii”.

W programie edukacyjnym Akcja Ablacja wiele uwagi poświęcono ablacji jako jednej z wiodących i wciąż rozwijających się metod leczenia zaburzeń rytmu serca, w tym przede wszystkim podłoża migotania przedsionków.

Ablacja to metoda, która polega na unieszkodliwieniu fragmentów tkanek serca, które odpowiadają za powstawanie arytmii. W czasie zabiegu stosowane są specjalne cewniki - tzw. elektrody ablacyjne. Wykonuje się nimi w sercu aplikacje energii (prąd o częstotliwości radiowej lub niska temperatura) pozwalające na usunięcie arytmii.

- To terapia skuteczniejsza w utrzymaniu prawidłowego rytmu zatokowego niż jakakolwiek forma leczenia lekami, mająca niski wskaźnik powikłań, zmniejszająca ryzyko powikłań związanych z migotaniem przedsionków, łagodząca objawy i znacznie poprawiająca jakość życia pacjenta. Co więcej, pomimo kosztów związanych z tą formą leczenia, może to być metoda opłacalna, dzięki zmniejszeniu potrzeby nieplanowanych wizyt lekarskich i ogólnych kosztów opieki zdrowotnej. To bardzo istotne z punktu widzenia polskiego systemu ochrony zdrowia - wyjaśnia dr hab. Oskar Kowalski.

Skuteczność zabiegu ablacji dodatkowo wspierają nowoczesne technologie, zwłaszcza możliwość tworzenia trójwymiarowych map serca. Mapa pozwala zlokalizować arytmię i bezpiecznie zaplanować zabieg ablacji, polegający na usunięciu źródła arytmii.

- Nowoczesny system monitorowania 3D jest dla lekarza jak GPS - pozwala nam bezpiecznie poruszać się po sercu i dotrzeć z terapią dokładnie tam, gdzie chcemy - zaznacza Oskar Kowalski.