Rośnie liczba młodych osób z niewydolnością serca

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 15 czerwca 2018 14:04

W Polsce każdego roku przybywa 220 tys. osób cierpiących na niewydolność serca. Niepokojące jest to, że zwiększa się wśród nich odsetek ludzi młodych. Ta choroba jest najczęstszą przyczyną przyjęć do szpitali, a co czwarty chory wraca do szpitala przed upływem miesiąca.

Rośnie liczba młodych osób z niewydolnością serca. Fot. Archiwum

Eksperci są zdania, że nie musiałoby tak być, gdyby chorzy byli właściwie i wcześnie leczeni.

NFZ przeznacza na leczenie niewydolności serca 900 mln zł rocznie, ale koszty pośrednie sięgają 4 mld - wynika z ostatniego raportu WEI (Warsaw Enterprise Institute), który na przykładzie niewydolności serca pokazuje, że odłożone na potem koszty leczenia wcale nie są oszczędnością ani dla systemu zdrowia, ani dla gospodarki - podaje Gazeta Wyborcza.

Leczenie chorego w zaawansowanym stadium powoduje, że koszty się kumulują, a i tak skutki tego są fatalne dla społeczeństwa i gospodarki - zwiększona liczba rencistów, przedwczesne zgony, absencja chorobowa wyższa, niż mogłaby być, gdyby leczenie przebiegało właściwie.

Dlatego też eksperci zalecają wdrożenie modelu kompleksowej i skoordynowanej opieki nad chorymi z niewydolnością serca. Taką opiekę powinien mieć każdy chory bez względu na rodzaj schorzenia.

Więcej: wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum