×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Rekordy zgonów w Polsce. Lekarze ostrzegają: efekt zaniechania leczenia chorób przewlekłych

OPRAC. KM • Źródło: USK WE WROCŁAWIU, RYNEK ZDROWIA

Rekordy zgonów w Polsce. Lekarze ostrzegają: efekt zaniechania leczenia chorób przewlekłych
Koronawirus. Rekordy zgonów w Polsce. Lekarze ostrzegają: efekt zaniechania leczenia chorób przewlekłych Fot. Shutterstock

Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu alarmują: "Rekordy zgonów w Polsce to m.in. efekt zaniechania leczenia chorób przewlekłych". To USK prowadzi wrocławski szpital tymczasowy. Jak wskazują medycy na tutejszy SOR trafiają osoby z problemami kardiologicznymi i przewlekle chore, a przy tym zaniedbane pod względem zdrowotnym.

Dodano: 19 stycznia 2022, 06:48 Aktualizacja: 20 stycznia 2022, 10:18
  • USK informuje, że na tutejszy szpitalny oddział ratunkowy zgłaszają się pacjenci z zaawansowanymi problemami. Takich pacjentów jest coraz więcej
  • Lekarze nawołują do zgłaszania się na SOR bez czekania na zaostrzenie choroby. - Leczymy nie tylko COVID-19 - przekonują
  • Pacjenci zgłaszają się bardzo późno – mówi rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Piotr Ponikowski. – Mówię to jako kardiolog, ale nie tylko.

Lekarze alarmują: nie czekać na zaostrzenie choroby

Jak wskazuje kardiolog i rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Piotr Ponikowski "pacjenci zgłaszają się do szpitala bardzo późno". W tej grupie wymienia pacjentów kardiologicznych, onkologicznych i z chorobami przewlekłymi.

Profesor upomina, by nie czekać na zaostrzenie choroby i nie zaniedbywać regularnych badań, a ponadto nie odkładać na później planowanych wizyt i zabiegów.

- Takie podejście skutkuje dramatem. W 2021 r. zmarło w Polsce ponad pół miliona osób. To są ilości nienotowane od wielu lat, bardzo niepokojące, bo za te zgony nie odpowiada tylko COVID-19 - mówi cytowany w komunikacie USK prof. Ponikowski.

"Pacjenci w Polsce nie przestali chorować na inne schorzenia z powodu pandemii"

Analiza pacjentów SOR-u w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu wskazuje, że zjawisko zaniedbywania własnego zdrowia pogłębia się.

Dyrektor ds. lecznictwa otwartego USK Barbara Korzeniowska cytowana w komunikacie przyznaje, że na SOR trafiają pacjenci "w coraz bardziej zaawansowanych stanach chorobowych".

Korzeniowska przypomina, że "pacjenci w Polsce nie przestali chorować na inne schorzenia z powodu pandemii" i "tak samo wymagają ratowania życia i zdrowia".

- Przypominamy, że wciąż leczymy pacjentów niezakażonych koronawirusem, szpital pozostaje nadal miejscem, w którym służy się wszystkim chorym - informuje na łamach komunikatu USK dyrektor Korzeniowska.

Szpital funkcjonuje normalnie. Chorych na COVID mniej

Naczelny epidemiolog USK dr hab. Jarosław Drobnik podkreśla, że z "epidemiologicznego punktu widzenia sytuacja w szpitalu jest stabilna", ponieważ są tam wciąż realizowane "trudne procedury związane z immunosupresją". Przykładem jest pierwsza w tym roku transplantacja serca w Polsce, którą przeprowadzili specjaliści z USK 4 stycznia.

Jednak lekarze są zaniepokojeni stałą wysoką śmiertelnością z powodu COVID-19, która wynosi 9 procent. Pacjentów do szpitala trafia mniej, ale w ciężkim stanie i często - jak się okazuje - nie do odratowania. Spośród zmarłych, jak wynika z wypowiedzi prof. Ponikowskiego, 75 proc. to osoby niezaszczepione.


 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU