KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Raport kardiologów: Europejki żyją dłużej, ale nie cieszą się lepszym zdrowiem

Autor: PAP/RYNEK ZDROWIA

Raport kardiologów: Europejki żyją dłużej, ale nie cieszą się lepszym zdrowiem
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kobiety w UE żyją średnio o 6 lat dłużej niż mężczyźni, ale to nie znaczy, że cieszą się lepszym zdrowiem - wykazał raport opublikowany podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Dodano: 31 sierpnia 2011, 11:12
Z najnowszych danych przedstawionych przez dr. Diego Vanuzzo wynika, że tzw. przeciętna długość życia kobiet w UE wynosi nieco ponad 82 lata (82,4). W przypadku mężczyzn nieznacznie przekracza 76 lat (76,4).

W UE najdłużej żyją Francuzki - średnio 84,8 lat, a najkrócej Bułgarki (jedynie 77 lat). Z kolei według danych GUS, w Polsce panie w 2008 r. żyły średnio 80 lat, natomiast panowie - jedynie 71,3.

Polska należy do krajów, w których różnica w przeciętnej długości życia między kobietami i mężczyznami jest dość duża. Kobiety żyją prawie 9 lat dłużej, co jest spowodowane nadumieralnością mężczyzn. Wśród europejskich państw ta różnica jest największa na Litwie i wynosi aż 11,3 lat (na korzyść pań).

Dr Diego Vanuzzo, dyrektor Centrum Kardiologicznego w Udine we Włoszech twierdzi, że najkrócej żyją mężczyźni, którzy palą papierosy i nadużywają alkoholu. Jego zdaniem, różnica w przeciętnej długości życia obu płci w znacznym stopniu zależy od stylu życia, a nie tylko od odmienności biologicznej obu płci.

- Nałóg palenia tytoniu jest odpowiedzialny za krótsze życie mężczyzn w 40-60 proc., a nadużywanie alkoholu - w 20-30 proc. - powiedział włoski specjalista.

Dodał, że w niektórych krajach, na przykład we Włoszech, różnica w przeciętnej długości życia między oby płciami zaczyna ostatnio się skracać, bo coraz więcej kobiet pali papierosy i zbyt często sięga po alkohol. Palenie tytoniu jest bardziej szkodliwe dla kobiet niż dla mężczyzn - podkreślił dr Vanuzzo.

Potwierdzają to badania przeprowadzone w Finlandii, Szwecji, Holandii, Francji i Włoszech, którymi kierowała prof. Elena Tremoli z Centrum Kardiologicznego „Monzino” w Mediolanie. Badano, jak zmieniają się naczynia wieńcowe palaczy. Okazało się, że u palących kobiet są one dwukrotnie bardziej pogrubione niż u mężczyzn.

Nie wiadomo jeszcze, jakie są tego przyczyny. Prof. Tremoli zauważyła jedynie, że pod wpływem dymu tytoniowego kobiety tracą naturalną ochronę przed stanem zapalnym naczyń serca, który sprzyja powstawaniu tzw. niestabilnej choroby wieńcowej.

- Zaobserwowaliśmy, że u kobiet, szczególnie tych palących dużo papierosów, grubość naczyń oraz wskaźnik stanu zapalnego CRP były takie same, jak u mężczyzn - podkreśliła prof. Tremoli.

Dr Vanuzzo twierdzi, że skutki niewłaściwego trybu życia kumulują się u kobiet wraz z wiekiem, co powoduje, choć nadal żyją dłużej niż mężczyźni, to nie cieszą się wtedy w miarę dobrym zdrowiem. Jak wyliczył, mężczyźni 85 proc. swego życia spędzają w dobrej kondycji. Kobiety zaś cieszą się dobrym zdrowiem jedynie przez 80 proc. swego dłuższego życia. A gdy zaczynają chorować, cierpią głównie z powodu chorób układu krążenia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU