KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Radziwiłł: konieczna jest lepsza opieka nad pacjentami po zawałach

Autor: PAP/RYNEK ZDROWIA

Radziwiłł: konieczna jest lepsza opieka nad pacjentami po zawałach
Fot. Michał Oleksy/PTWP

Osiągnięcia w leczeniu chorób serca w Polsce są ogromne - ocenił w środę (27 września) minister zdrowia Konstanty Radziwiłł na spotkaniu z kardiologami z okazji Światowego Dnia Serca. Jednocześnie zaznaczył, że konieczna jest lepsza, kompleksowa opieka nad pacjentami po zawałach.

Dodano: 27 września 2017, 15:02 Aktualizacja: 27 września 2017, 15:02

Spotkanie ministra z grupą wybitnych lekarzy i naukowców, ekspertów w dziedzinie leczenia chorób serca, odbyło się Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Radziwiłł podkreślił, że osiągnięcia w leczeniu chorób serca w Polsce "są ogromne", zwłaszcza w ratowaniu ludzi znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia, jednak wiele jeszcze w tym zakresie można osiągnąć. - Jesteśmy mentalnie, organizacyjnie przygotowani do tego, żeby zrobić różne kroki naprzód - powiedział.

Minister podziękował kardiologom za ich pracę. - W ciągu ostatnich kilkunastu lat w polskiej kardiologii stało się bardzo dużo dobrego i, mówiąc wprost, uratowali państwo (...) nawet setki tysięcy ludzi - powiedział.

Wskazał, że na tle innych krajów Polska może szczycić się dobrą organizacją systemu ratowania ludzi, których życie jest zagrożone w związku z ostrymi zespołami wieńcowymi i z zawałami mięśnia sercowego. - Tutaj sytuacja jest niemal perfekcyjna - ocenił. - Wyniki ratowania ludzi znajdujących się w takiej sytuacji są naprawdę na poziomie, którego nie musimy się wstydzić na tle świata - dodał Radziwiłł.

Zaznaczył jednocześnie, że potrzebna jest praca nad poprawą wyników kontynuacji leczenia pacjentów uratowanych z sytuacji zagrożenia życia. - Tutaj niestety jesteśmy dalecy od ideału, również wyniki przeżywania pacjentów w tym obszarze nie są nadzwyczajne i wydaje się, że jest tutaj bardzo dużo do zrobienia - powiedział.

Minister kolejny raz podkreślał konieczność koordynacji opieki nad pacjentem. - Po udzieleniu pomocy w ostrym zespole wieńcowym służba zdrowia nie powinna tracić zainteresowania tymi pacjentami, powinna otaczać ich opieką specjalistyczną, stwarzać im odpowiednie możliwości wyspecjalizowanej rehabilitacji kardiologicznej, a także - jeśli tego potrzebują - udzielenia im specjalistycznej pomocy kardiologicznej - powiedział.

Radziwiłł dodał, że w dużej mierze każdy sam może kontrolować stan swojego serca i dbać o nie. Przypomniał, że należy pamiętać o odpowiedniej ilości wysiłku fizycznego, pilnowaniu swojej wagi, właściwej diecie, a także o niepaleniu papierosów. Ważne jest również wczesne wykrywanie takich chorób jak nadciśnienie tętnicze i cukrzyca. - To wszystko jest w zasięgu naszej ręki - podkreślił.

Światowy Dzień Serca jest jedną z największych akcji promujących zapobieganie chorobom serca i układu naczyniowego. Pierwsze obchody odbyły się 24 września 2000 r., w Polsce obchody organizowane są od 2002 r. Hasłem tegorocznego Światowego Dnia Serca jest "Naładuj swoje serce".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU