KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Przypadek zapalenia się chusty chirurgicznej podczas operacji

Autor: PAP/RYNEK ZDROWIA

Przypadek zapalenia się chusty chirurgicznej podczas operacji
Fot. archiwum

Niezwykły, choć pozwalający na wyciągnięcie praktycznych wniosków przypadek zapalenia się chusty chirurgicznej podczas operacji klatki piersiowej u pacjenta zaprezentowano podczas dorocznego kongresu European Society of Anaesthesiology w Wiedniu.

Dodano: 06 czerwca 2019, 12:45 Aktualizacja: 06 czerwca 2019, 13:07

W sierpniu 2018 r. u 60-letniego mężczyzny przeprowadzono ze wskazań nagłych (rozwarstwienie aorty wstępującej) operację kardiochirurgiczną. Pacjent od dawna chorował na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), a rok wcześniej przeszedł pomostowanie aortalno-wieńcowe.

Gdy chirurdzy zaczęli operować, zauważyli, że prawe płuco mężczyzny przywarło do leżącego powyżej mostka, a niektóre jego obszary są nadmiernie rozdęte i zniszczone (pęcherze rozedmowe). Trzeba było usunąć zmiany, aby uzyskać dostęp do aorty.

Pomimo zachowania ostrożności, jeden z pęcherzy rozedmowych został przebity, co spowodowało znaczny wyciek powietrza. Aby zapobiec zaburzeniom oddechowym, przepływy gazów znieczulających zwiększono do 10 litrów na minutę, a przepływ tlenu do 100 proc.

Wkrótce potem iskra z urządzenia do elektrokoagulacji zapaliła chustę chirurgiczną. Ogień natychmiast zgasł nie powodując obrażeń u pacjenta. Pozostała część operacji przebiegła bez zakłóceń i zabieg zakończył się sukcesem.

Dr Ruth Shaylor i jej współpracownicy z Austin Health w Melbourne w Australii, gdzie doszło do tego incydentu, ostrzegają, że przypadek dowodzi potencjalnego zagrożenia związanego z chustami chirurgicznymi w środowisku wzbogaconym w tlen na sali operacyjnej, w której zainstalowane są urządzenia do elektrokoagulacji.

- Chociaż znanych jest tylko kilka udokumentowanych przypadków +pożarów+ klatki piersiowej - trzy dotyczące chirurgii klatki piersiowej i trzy - pomostowania tętnic wieńcowych - wszystkie dotyczyły obecności chust chirurgicznych, elektrokoagulacji, zwiększonego stężenia wdychanego tlenu oraz pacjentów z POChP lub inną chorobą płuc - wyjaśniła dr Shaylor.

- Przypadek ten podkreśla potrzebę prowadzenia szkoleń przeciwpożarowych i opracowania strategii zapobiegawczych oraz szybkiej interwencji w celu zapobiegania obrażeniom, gdy elektrokauteryzacja jest stosowana w środowiskach wzbogaconych w tlen - mówiła

Chirurdzy i anestezjolodzy powinni mieć świadomość, że do zapłonu może dojść zwłaszcza wtedy, gdy dochodzi do uszkodzenia płuca lub wycieku powietrza z jakiegokolwiek powodu. Pacjenci z POChP są narażeni na szczególne ryzyko.

PAP - Paweł Wernicki

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU