• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Przeszczep serca możliwy także w USK we Wrocławiu. Pacjenci oczekują

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 lutego 2021 19:37

Centrum Chorób Serca w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, w którym będą przeprowadzane przeszczepy pokieruje prof. Piotr Ponikowski. To szósty ośrodek przeszczepiający serca w Polsce.

Przeszczep serca możliwy także w USK we Wrocławiu. Pacjenci oczekują
Zgoda na przeszczepy serca to dla nas wielki przełom i ogromne wyzwanie - powiedział prof. Ponikowski. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)
  • Zgoda na wykonywanie transplantacji serca to dla nas wielki przełom i ogromne wyzwanie - powiedział prof. Piotr Ponikowski
  • Wkrótce na Dolnym Śląsku pierwszy przeszczep serca, ale przeprowadzi go bardzo doświadczony zespół
  • Pacjenci oczekują. Decyzja o pierwszym przeszczepie we Wrocławiu zapadnie po potwierdzeniu pojawienia się dawcy

Jak podano w przesłanym PAP w poniedziałek komunikacie, starania o dołączenie do grona placówek, które mogą przeszczepiać serca, ruszyły dwa lata temu, gdy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu powstało Centrum Chorób Serca.

Gotowi do przeszczepu

Na jego czele ośrodka stanął kardiolog prof. Piotr Ponikowski.

"Uzyskanie zgody ministra zdrowia na przeprowadzanie transplantacji serca, a co za tym idzie realizację programu mechanicznego wspomagania krążenia, jest długotrwałym procesem, ale udało nam się udowodnić, że jesteśmy wystarczająco dobrym oraz gotowym na to wielkie i bardzo ważne przedsięwzięcie, ośrodkiem - powiedział cytowany w komunikacie prof. Ponikowski.

Placówka medyczna, która ubiega się o pozwolenie na wykonywanie przeszczepów, musi spełnić szereg wymogów, dotyczących m.in. liczby i kwalifikacji personelu, odpowiednich oddziałów, pomieszczeń czy sprzętu medycznego.

- W Centrum Chorób Serca mamy fantastycznych specjalistów, brakowało jednak osób, które mają już doświadczenie w transplantacji, dlatego zaprosiliśmy do współpracy doktora Romana Przybylskiego i profesora Michała Zaklińczyńskiego - powiedział prof. Ponikowski.

Dodał: - Musieliśmy również wykazać, że mamy wymagane doświadczenie w przeprowadzaniu wysokospecjalistycznych procedur kardiochirurgicznych w obszarze kardiologii interwencyjnej, przy czym chodziło nie tylko o liczbę, ale także jakość wykonywanych zabiegów.

Operują uczniowie profesorów Religi i Zembali

Specjaliści, kardiochirurg dr Roman Przybylski i kardiolog prof. Michał Zakliczyński specjalizują się w transplantacjach, a do Wrocławia przyjechali ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie uczyli się transplantologii od prof. Zbigniewa Religii i prof. Mariana Zembali. Dr Roman Przybylski wykonał cztery z pięciu przeprowadzonych w Polsce autoprzeszczepień serca (w tym jedno już w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym) oraz kilkaset transplantacji tego narządu.

Według danych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant w ubiegłym roku przeszczepiono w Polsce 146 serc. W grudniu 2020 r. na nowy narząd czekało 415 osób.

- Na Dolnym Śląsku będzie to pierwszy przeszczep serca, ale przeprowadzi go bardzo doświadczony zespół, dla mnie to nie będzie pierwszy - ale 301 taki zabieg - mówił dr Roman Przybylski, kardiochirurg z USK we Wrocławiu.

Jednym z wymogów, jaki musi spełniać ośrodek przeszczepiający serca, jest posiadanie biorców różniących się płcią, wagą, grupą krwi.

Dwóch pacjentów oczekuje

- Chodzi o to, abyśmy byli gotowi na przyjęcie narządu, który będzie akurat do dyspozycji transplantologów. Obecnie mamy pod opieką kilkunastu pacjentów, zarówno stabilnych, którzy przebywają w domu, jak i pilnych, którzy nie są w stanie funkcjonować bez wspomagania farmakologicznego i mechanicznego, czyli pomp które wspomagają pracę komór serca - wyjaśnił prof. Krzysztof Reczuch, kierownik Kliniki Chorób Serca USK.

Decyzja o pierwszym przeszczepie we Wrocławiu zapadnie po potwierdzeniu pojawienia się dawcy.

- Do tej pory zgłaszani przez nas pacjenci byli przeszczepiani w innych ośrodkach w kraju. Teraz naszym celem jest stworzenie, takiej listy pacjentów, by móc optymalnie dobrać dla nich narząd - mówił prof. Michał Zakliczyński transplantolog, z USK.

Obecnie w USK na nowe serce czeka dwóch pacjentów potrzebujących pilnie przeszczepu.

PAP - Roman Skiba

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum