• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

"Profilaktyka 40 PLUS” i dłuższa ewaluacja. Ministerstwo chce szybkich zmian

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/PAP20 czerwca 2022 14:00

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwo Zdrowia chce wydłużyć realizację programu pilotażowego "Profilaktyka 40 PLUS” o kolejne sześć miesięcy, do 31 grudnia 2022 r. Tak zakłada projekt zmienionego rozporządzenia, który został skierowany do konsultacji publicznych.

"Profilaktyka 40 PLUS” i dłuższa ewaluacja. Ministerstwo chce szybkich zmian
Gabinety POZ mają byc premiowane za skierowanie na badania profilaktyczne. Fot. Shutterstock
  • Zmiana ma umożliwić skorzystania z programu pilotażowego jak największej liczbę świadczeniobiorców od 40. roku życia
  • Termin ewaluacji pilotażu także przesunięto - do końca marca 2023 r.
  • Projekt po zmianach jest juz na etapie konsultacji publicznych

Większy stres, mniejsza aktywność fizyczna

- Stan zagrożenia epidemicznego, a następnie stan epidemii powodujący liczne zakażenia wirusem SARS-CoV2, w tym związana z nim zmiana stylu życia, wpłynęły przede wszystkim na ograniczenie aktywności fizycznej oraz wzrost natężenia stresu, potęgując przy tym ryzyko zachorowania na najczęstsze choroby cywilizacyjne, takie jak choroby układu krążenia czy choroby metaboliczne - podnosi resort w uzasadnieniu regulacji.

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że nowa odsłona programu, od lipca przewiduje premie dla gabinetów POZ, które będą wspierać diagnostykę swoich pacjentów pomogą pacjentowi w wypełnieniu ankiety i pokierują na badania, otrzymają specjalną premię finansową. NFZ finalizuje prace nad premią.

Rzecznik poinformował też, że po wakacjach ministerstwo planuje rozlosować nagrody wśród osób, które się przebadają. Nagrodami mają być karty zapewniające dostęp do obiektów sportowych w całym kraju.

Jak uzasadnia Ministerstwo, " jak najszybsze przekazanie
postanowień o przedłużeniu realizacji programu pilotażowego ma istotne znaczenie dla jego realizatorów, lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, jak również jego grupy docelowej, w związku z zachowaniem ciągłości jego funkcjonowania"

Dodajmy, że aby wziąć udział w programie i wykonać badania diagnozujące stan zdrowia, trzeba wypełnić internetową ankietę, która zawiera pytania o to, jak żyjemy i jaki mamy obraz siebie. Po wypełnieniu ankiety system informatyczny z automatu wystawia e-skierowanie na badania. Dotychczas ankiety wypełniło 1,1 mln osób. Prawie 600 tys. z nich wykonało już badania.DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum