KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Prof. dr hab. Zbigniew Kalarus uznany kardiolog i były prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

OPRAC. JKB • Źródło: PORADNIA.KMPTM.PL, SCCS, RYNEK ZDROWIA

Prof. dr hab. Zbigniew Kalarus uznany kardiolog i były prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
Prof. dr hab. n. med. Zbigniew Kalarus. Fot. Archiwum PTWP

Prof. dr hab. n. med. Zbigniew Kalarus jest kierownikiem Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu. Specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog i elektrofizjolog kliniczny.

Dodano: 22 września 2022, 13:45 Aktualizacja: 22 września 2022, 14:17
  • Prof. dr hab. n. med. Zbigniew Kalarus od początku swojej kariery związany jest ze Śląskim Centrum Chorób Serca
  • W latach 2013-2015 był prezesem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
  • Specjalizuje się przede wszystkim w zakresie kardiologii inwazyjnej oraz elektrofizjologii klinicznej, w której wdraża nowe metody diagnostyki i leczenia chorych z zaburzeniami rytmu serca

Kim jest prof. dr hab. n. med. Zbigniew Kalarus?

Prof. dr hab. n. med. Zbigniew Kalarus urodził się 7 września 1962 roku w Orzeszu. Dyplom i tytuł lekarza zdobył w 1987 roku.

W 1994 roku uzyskał specjalizację w zakresie chorób wewnętrznych, a w 1996 roku w zakresie kardiologii. W 1994 roku otrzymał również tytuł dra nauk medycznych, a w styczniu 2003 roku stopień naukowy dra hab. nauk medycznych w zakresie medycyny – kardiologii, elektrofizjologii klinicznej. Od lipca 2008 roku ma tytuł profesora nauk medycznych.

Prof. Zbigniew Kalarus od początku swojej kariery związany jest ze Śląskim Centrum Chorób Serca, obecnie zaś pełni funkcję kierownika Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu.

Specjalizuje się przede wszystkim w zakresie kardiologii inwazyjnej i elektrofizjologii klinicznej, w której wdraża nowe metody diagnostyki i leczenia chorych z zaburzeniami rytmu serca.

Prof. Zbigniew Kalarus. Dorobek naukowy 

Prof. Zbigniew Kalarus jest także nauczycielem akademickim i wychowawcą młodych lekarzy w Polsce. W latach 2013-2015 był prezesem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. To członek The Executive Committee for the Atrial Fibrillation General Long-Term Registry oraz EHRA Scientific Document Committee realizowanych przez European Society of Cardiology.

Ponadto autor ponad trzystu doniesień naukowych, a także laureat wielu nagród, m.in.: PTK, Rektora SUM oraz Złotego Krzyża Zasługi RP w 2021 roku.

Profesor Kalarus przebywał na licznych szkoleniach z zakresu m.in. elektrofizjologii, ablacji, implantacji rozruszników, kardiowerterów-defibrylatorów w Klinice Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego w Aarhus (w Danii) i Catharina Hospital w Eindhoven (w Holandii).

W kardiologii inwazyjnej zajmuje się: leczeniem chorych z ostrymi epizodami wieńcowymi, określeniem optymalnych metod terapii, czynników ryzyka nagłego zgonu serca czy też wpływem zaburzeń metabolicznych na wczesne i odległe wyniki u chorych z zawałem serca.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU