Prof. Wood: ważnym celem prewencji jest redukcja przedwczesnej umieralności

- Jeśli nie dokonamy zmian w profilaktyce i leczeniu, liczba przedwczesnych zgonów na świecie, m.in. z przyczyn sercowo-naczyniowych, będzie dynamicznie wzrastać. Znacząco zwiększy się też liczba osób z chorobami układu krążenia - podkreśla prof. David Wood, prezydent World Heart Federation.
Prof. Wood był gościem specjalnym X Konferencji Naukowej Sekcji Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego „Kardiologia Prewencyjna 2017 - wytyczne, wątpliwości, gorące tematy” (Kraków, 17-18 listopada).
Przegląd wyzwań
Udział w jubileuszowej edycji tego wydarzenia wzięło ponad pół tysiąca uczestników, w tym najwybitniejsi eksperci z Polski i zza granicy. Podczas dwóch dni debat specjaliści zajęli, się m.in.: tematyką miażdżycy, hipercholesterolemii oraz niewydolności serca.
Uczestnicy konferencji próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie: czy wszyscy pacjenci po zawale serca mogą prowadzić samochód oraz do jakiego stopnia jesteśmy w stanie zmodyfikować efekty genetycznie uwarunkowanego obciążenia chorobami układu sercowo-naczyniowego?
Wśród podejmowanych tematów pojawiły się nowe dane dotyczące efektów diety bogatej w tłuszcze zwierzęce i węglowodany. Eksperci uznali, że obecnie nieuzasadniona jest zmiana zaleceń dotyczących żywienia. Przypomnijmy: zdrowa dieta to dieta oparta na dużej ilości warzyw i owoców, chudego nabiału i produktach zbożowych.
Gorącą dyskusję wzbudziły także rezultaty badania CANTOS, w którym wykazano, że stosowanie nowoczesnego leku o działaniu przeciwzapalnym może zapobiegać występowaniu zawału serca czy udaru mózgu. Eksperci podkreślali, że wyniki tego badania są kolejnym dowodem na zapalne podłoże miażdżycy.
Prof. David Wood, prezydent World Heart Federation wielokrotnie odnosił się w swoim wykładzie do wyników ogólnoświatowych badań WHO Civil Registration and Vital Statistics.
Na ich podstawie przedstawiał prognozy na 2025 rok. Podkreślał, że jeśli nie dokonamy zmian w profilaktyce i leczeniu, liczba przedwczesnych zgonów na świecie będzie dynamicznie wzrastać. Znacząco zwiększy się również liczba osób z chorobami serca i naczyń. Profesor podkreślił, że obecnie ważnym celem prewencji jest zmniejszenie przedwczesnej umieralności: o 25% do roku 2025. Cel ten - zdaniem profesora - jest możliwy do osiągnięcia tylko jeśli skupimy większość środków na działaniach prewencyjnych.
Pozostałe cele to walka o wyższą jakość życia oraz poprawę jakość leczenia, do czego można doprowadzić również poprzez zmiany legislacyjne. Celem obecnego planu WHO (NCD Action Plan) jest osiągnięcie przez populacje wyższego standardu życia.
Dyskusje systemowe i kontrowersje
W dyskusjach systemowych dotyczących jakości w medycynie oraz organizacji opieki nad pacjentami wzięli udział m.in. przedstawiciele przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, parlamentarzyści z sejmowej komisji zdrowia.
Istotnym z punktu widzenia profilaktyki był temat roli aktywności fizycznej w życiu Polaków. Specjaliści zadali sobie pytanie - czy sport warto promować oraz czy sport na pewno jest zdrowy?
Profesor Tomasz Grodzicki, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum interesująco wykładał o ograniczeniach profilaktyki chorób układu krążenia. Wskazywał na wiele paradoksów, które wymagają dalszych badań naukowych.
Czytaj także: Otyłość, cholesterol i nadciśnienie nie szkodzą osobom w starszym wieku?
Prof. Grodzicki z dystansem wypowiadał się o zaprezentowanych w listopadzie br. przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (American Heart Association - AHA) zmianach w rozpoznawaniu nadciśnienia tętniczego. Zaproponowano, między innymi, by nadciśnienie tętnicze rozpoznawano od wartości 130/80 mmHg, a nie jak dotąd od 140/90 mmHg.
- Z perspektywy prewencji kardiologicznej taka zmiana definicji nadciśnienia tętniczego to wręcz rewolucja. Oznacza konieczność wdrożenia leczenia farmakologicznego u osób z ciśnieniem powyżej 130/80 mmHg, gdyż zalecenia (towarzystw naukowych - red.) mówią, że u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym ryzyko chorób sercowo-naczyniowych jest do 10 proc. wyższe - mówił prof. Grodzicki.
Pomóżmy pacjentom porzucić nałóg
Duże zainteresowanie wzbudził wykład prof. Piotra Jankowskiego dotyczący palenia tytoniu. Profesor omówił zasady minimalnej interwencji antynikotynowej.
Podkreślał między innymi skuteczność regularnego (tzn. na każdej wizycie pacjenta w gabinecie) zalecania zerwania z nałogiem. Ponadto, przedstawił wyniki badania POLASPIRE, według których znaczna część palaczy nie przyznaje się lekarzom do palenia papierosów.
- Ważnym zadaniem każdego lekarza jest pomoc pacjentowi w zaprzestaniu palenia, w tym w ułożeniu planu odzwyczajania od palenia, udzielanie praktycznych wskazówek czy zapewnianie wsparcia ze strony personelu medycznego. Ważnym elementem leczenia zespołu uzależnienia od tytoniu jest też farmakoterapia - uważa prof. Piotr Jankowski, organizator Konferencji Kardiologia Prewencyjna 2017 oraz sekretarz Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Gorące tematy, coraz większe zainteresowanie
Jedna z wielu bardzo interesujących sesji poświęcona była prozdrowotnym kampaniom społecznym, między innymi dotyczącym edukacji w zakresie chorób sercowo-naczyniowych.
Dr hab. Małgorzata Lisowska-Magdziarz, medioznawca z Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego mówiła o warunkach, jakie muszą być spełnione, aby kampania społeczna przyniosła oczekiwane rezultaty i była efektywna.
Ekspertka podkreślała, że treść komunikatów w tego rodzaju kampaniach oraz sposób, w jaki przekazujemy te treści, muszą uwzględniać wiek odbiorców oraz zasady, na jakich funkcjonują współczesne media, także społecznościowe.
Konferencja Kardiologia Prewencyjna z roku na rok przyciąga coraz więcej uczestników. W tym roku spotkanie odbyło się po raz dziesiąty i było powiązane z obchodami Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu.
Jednym z patronów medialnych tego wydarzenia był miesięcznik i portal Rynek Zdrowia.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
POLECAMY W PORTALU
-
Nowa grupa z prawem do darmowego sanatorium. Bezpłatny turnus trwa 21 dni
-
NFZ nie płaci już za dwa świadczenia zdrowotne. Zmiany weszły w życie
-
Tego w cukrzycy jeść nie wolno. Zakazana lista w zaleceniach ekspertów
-
Tętno a migotanie przedsionków. Jaki jest prawidłowy puls?
-
Wchodzi nowa podstawa zasiłku chorobowego. Pracownik na L4 dostanie więcej
-
Ważne ostrzeżenie dotyczące leków zawierających semaglutyd na cukrzycę i odchudzanie