Prof. Wojakowski: wady zastawkowe są wyzwaniami dla lekarzy i inżynierów

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 25 kwietnia 2018 15:18

Dlaczego wady zastawkowe serca stanowią dzisiaj wyzwanie nie tylko dla lekarzy, ale również inżynierów? Na to pytanie odpowiada prof. Wojciech Wojakowski, kierownik Kliniki Kardiologii i Chorób Strukturalnych Serca SUM, Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach.

Prof. Wojciech Wojakowski; FOT. PTWP

- Obecnie wszystkie nowe technologie - pozwalające leczyć pacjentów, którzy jeszcze nie tak dawno temu byli uważani za „nieoperacyjnych” - polegają na zespołowej pracy inżynierów innowatorów, którzy swoje koncepcje nowych rozwiązań przekuwają w prototyp, a następnie współpracują z lekarzami i przetwarzają wszczepialne urządzenia aż do momentu, kiedy można je zastosować po raz pierwszy u pacjentów - tłumaczy prof. Wojciech Wojakowski.

Dodaje: - Ta współpraca wymaga ciągłej komunikacji. Urządzenia te charakteryzują się m.in. pewnymi ograniczeniami związanymi z zastosowanymi w nich materiałami, np. różnych rodzajów stali czy tworzyw, które w organizmie człowieka nabierają określonych cech.

- Pamiętajmy też, że każde urządzenie wszczepiane do serca musimy zbadać pod kątem bezpieczeństwa takiego wyrobu w perspektywie wieloletniej. Nie jest więc możliwe, aby na takim poziomie złożoności technologii medycznych nie funkcjonowała dobra komunikacja pomiędzy lekarzami a inżynierami, w tym specjalistami z zakresu inżynierii biomedycznej - podkreśla prof. Wojakowski.

Wypowiedź zarejestrowana została podczas I Konferencji Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych (NTEC; Katowice, 19 kwietnia 2018 r.).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum