Prof. Witkowski: będziemy dążyć do wdrożenia Narodowego Programu Zdrowego Serca

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 25 listopada 2019 07:31

- Choroby układu sercowo-naczyniowego nadal stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Dlatego potrzebujemy narodowego programu dotyczącego tych schorzeń, na wzór programu onkologicznego - podkreśla prof. Adam Witkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Prof. Witkowski: będziemy dążyć do wdrożenia Narodowego Programu Zdrowego Serca
Prof. Adam Witkowski, prezes PTK w rozmowie z Rynkiem Zdrowia; Fot. PTWP

- Co gorsza, choroby sercowo-naczyniowe wciąż są w naszym kraju najważniejszą przyczyną zgonów osób w wieku produkcyjnym, czyli do 65. roku życia. W krajach tzw. starej Unii Europejskiej osoby w tej grupie wiekowej częściej umierają już z powodu nowotworów - zaznacza prof. Witkowski.

- Musimy więc zrobić wszystko, aby zredukować w Polsce śmiertelność w wyniku chorób układu krążenia. Właśnie dlatego tak ważne jest kontynuowanie prac nad Narodowym Programem Zdrowego Serca, a następnie jego wdrożeniem, niejako na wzór Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych - mówi prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Zwraca uwagę, że Narodowy Program Zdrowego Serca znacznie ułatwi koordynowanie różnych programów opieki nad pacjentami z chorobami sercowo-naczyniowymi, takich, jak już dobrze funkcjonujący program KOS-zawał, a także wprowadzany na razie pilotażowo w sześciu miastach program KONS dotyczący kompleksowej opieki nad chorymi z niewydolnością serca, wreszcie program interwencyjnego leczenie udarów mózgu metodą trombektomii mechanicznej.

- Do tych elementów musimy dokładać kolejne cegiełki, w tym między innymi program koordynowanej opieki nad pacjentami z miażdżycą naczyń obwodowych. To bardzo ważne. Pamiętajmy bowiem, że Polska jest krajem, gdzie amputuje się największą liczbę stóp i nóg w związku nie tylko z miażdżycą, ale też z kardiologicznymi powikłaniami cukrzycy - stwierdza prof. Adam Witkowski.

I dodaje: - Potrzebujemy też programu kompleksowego leczenia ostrych zaburzeń rytmu serca - takich jak migotanie przedsionków - które jest najczęstszą arytmią w populacji. Jeżeli migotanie przedsionków nie zostanie w porę rozpoznane, konsekwencją może być udar mózgu.

- Narodowy Program Zdrowego Serca powinien obejmować także prewencję pierwotną, szczególnie ważną z powodu chociażby narastającej epidemii otyłości wśród dzieci. Z otyłych dzieci często wyrastają otyli dorośli, cierpiący m.in. na nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemię, szybciej u tych osób rozwija się bardzo groźna choroba niedokrwienna serca. Stąd tak istotne jest podjęcie działań o skali populacyjnej - konkluduje prezes PTK.

Rozmowa została zarejestrowana podczas XXIII Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (Katowice, 26-28 września 2019 r.).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum