• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Prof. Qureshi w Poznaniu i Łodzi: leczenie wad serca bez użycia skalpela

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 16 marca 2014 09:38

Światowej sławy ekspert w dziedzinie kardiologii dziecięcej wad wrodzonych prof. Shakeel Qureshi przeprowadzi w Poznaniu i Łodzi zabiegi stentowania łuku aorty, którym poddanych zostanie troje dzieci z wrodzoną wadą serca, tzw. koarktacją aorty.

Prof. Qureshi w Poznaniu i Łodzi: leczenie wad serca bez użycia skalpela

Zabiegi wykonane zostaną w poniedziałek (17 marca) w Klinice Kardiologii i Nefrologii Dziecięcej UM w Poznaniu, a 18 marca w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Prof. Shakeel Qureshi szkoli polskich chirurgów w przeprowadzaniu tego typu zabiegów. Jest z pochodzenia Pakistańczykiem. Na co dzień pracuje w Guy`s & St Thomas Trust/Evelina Children`s Hospital w Londynie. W Polsce bierze udział w serii zabiegów stentowania łuku aorty, stosowanych w leczeniu koarktacji aorty.

Jest to jedno z najczęstszych schorzeń, rozpoznawanych u dzieci zaraz po urodzeniu, prowadzące do przeciążenia lewej komory serca, a w konsekwencji do nierównomiernego rozwoju części ciała. Wada polega na na zwężeniu aorty w części jej łuku. Najczęściej dotyczy chłopców, a jej występowanie w dużej mierze ma charakter rodzinny (obciążenie genetyczne).

Konsekwencją schorzenia jest przeciążenie lewej komory. Krew, którą serce wypompowuje do aorty, tylko w niewielkim stopniu przepływa dalej, do układu krwionośnego w innych częściach ciała. Większa jej część trafia bowiem do naczyń, które odchodzą od aorty przed zwężeniem, a zatem do głowy i kończyn górnych. Z biegiem czasu te lepiej ukrwione z powodu wady serca części ciała, rozwijają się lepiej. Dolne części są natomiast słabiej ukrwione, a przez to słabsze.

W ciągu ostatnich 25 lat implantacja stentów stała się istotną metodą leczenia pacjentów z wadami wrodzonymi serca. W wielu ośrodkach medycznych uznawana jest za metodę podstawową przy wrodzonej koarktacji aorty. Podczas zabiegów używa się stentów zwykłych, CP stentów wraz z cewnikami balonowymi „BIB”. Zabieg trwa około dwóch godzin.

- Zabiegi stentowania łuku aorty nie są nowatorskie. W Polsce wykonujemy je samodzielnie od wielu lat. W tym przypadku wyjątkowi są jednak pacjenci, którzy będą im poddani. Jest to wyselekcjonowana grupa chorych, którzy ze względu na rozległość zmian anatomicznych i ich lokalizacje np. w pobliżu tętnic szyjnych, czy zmian tętniakowatych aorty, wymagają bardzo szczegółowego i precyzyjnego umieszczenia stentu - tłumaczy dr hab. n. med. Tomasz Moszura, kierownik Pracowni Dziecięcej Kardiologii Inwazyjnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

- Są to bardzo szczególne przypadki, wymagające precyzji - nie ma miejsca na błąd. Stąd wizyta profesora Qureshiego, który jest ekspertem w tej dziedzinie - dodaje Tomasz Moszura.

I wyjaśnia: - Jeśli nie wykonalibyśmy leczenia interwencyjnego w odpowiednim czasie, to alternatywne leczenie chirurgicznego-operacyjne, w pobliżu tętnic szyjnych, wymagałoby zabiegu w głębokiej hipotermii z czasowym zatrzymaniem krążenia, co niesie poważne ryzyko dla pacjenta.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum