×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Prof. Pawlak: pacjenci z niewydolnością serca potrzebują edukacji

PW • Źródło: RYNEK ZDROWIA

Prof. Pawlak: pacjenci z niewydolnością serca potrzebują edukacji
Dr hab. Agnieszka Pawlak, prof. PAN. Fot. PTWP

Jak zaznacza dr hab. Agnieszka Pawlak, prof. PAN, kierownik Pododdziału Niewydolności Serca i Transplantologii w Klinice Kardiologii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA, w dla osiągnięcia dobrych wyników leczenia pacjentów z niewydolnością serca ważna jest również edukacja. Mogłyby prowadzić ją certyfikowane pielęgniarki niewydolności serca.

Dodano: 12 kwietnia 2023, 13:00 Aktualizacja: 12 kwietnia 2023, 17:47
  • W kraju mamy już ponad 1000 pielęgniarek edukatorek niewydolności serca, przeszkolonych i certyfikowanych przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne
  • Pacjenci edukowani przez pielęgniarki są lepiej zmotywowani do leczenia i przejmują za nie odpowiedzialność - tłumaczyła dr hab. Agnieszka Pawlak, prof. PAN, kierownik Pododdziału Niewydolności Serca i Transplantologii w Klinice Kardiologii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA 
  • - Aby wykorzystać wiedzę certyfikowanych pielęgniarek potrzebne są odpowiednie regulacje - mówi profesor, mając na myśli wprowadzenie odrębnie wycenionej porady pielęgniarskiej

Niewydolność serca. Wyedukowani pacjenci są lepiej zmotywowani do leczenia

Z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prowadzone są certyfikowane szkolenia dla pielęgniarek niewydolności serca.

- Ta inicjatywa ma na celu przygotowanie pielęgniarek, które nadzorują leczenie nad pacjentem z niewydolnością serca, także do edukacji tych chorych - mówi dr hab. Agnieszka Pawlak, prof. PAN, kierownik Pododdziału Niewydolności Serca i Transplantologii w Klinice Kardiologii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie.

Zdaniem profesor, warto by pacjenci z niewydolnością serca byli edukowani przez pielęgniarki, gdy przebywają na leczeniu w oddziałach kardiologicznych, internistycznych, także podczas leczenia w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej.

Jak wyjaśniała, wypowiadając się na ten temat także podczas spotkań z mediami, pacjenci prowadzeni przez pielęgniarki edukatorki są lepiej zmotywowani do leczenia i przejmują za nie odpowiedzialność. Wyedukowani pacjenci z niewydolnością serca są bardziej świadomi swojej choroby.
Nie wykorzystujemy kompetencji pielęgniarek niewydolności serca

Wiedza pielęgniarek niewydolności serca nie jest wykorzystana

- Nie zwlekają z umówieniem wizyty u lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty kardiologa, jeśli tylko zaistnieje taka potrzeba kliniczna. Interesują się różnego rodzaju programami kardiologicznymi, badaniami klinicznymi, pilotażowymi inicjatywami edukacyjnymi oraz terapeutycznymi.

W kraju mamy już ponad 1000 pielęgniarek niewydolności serca przeszkolonych i certyfikowanych przez PTK. - Kompetencje pań pielęgniarek niewydolności serca wykorzystane do edukacji przekładają się na poprawę jakości życia pacjentów - podkreśla profesor.

Jednak dotąd jednak potencjał ich wiedzy nie jest wykorzystany. - Aby wykorzystać wiedzę certyfikowanych pielęgniarek potrzebne są odpowiednie regulacje - mówi profesor, mając na myśli wprowadzenie odrębnie wycenionej porady pielęgniarskiej.

Wypowiedź została zarejestrowana podczas VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress – HCC, Katowice, 9-10 marca 2023 r.).

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU