KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Prof. Opolski: likwidacja poradni przyszpitalnych na Pomorzu odbyłaby się ze szkodą dla pacjentów

Autor: DZIENNIK BAŁTYCKI/RYNEK ZDROWIA

Prof. Opolski: likwidacja poradni przyszpitalnych na Pomorzu odbyłaby się ze szkodą dla pacjentów

- Likwidacja części poradni przyszpitalnych i przekazanie ich kontraktów innym może doprowadzić do braku ciągłości leczenia pacjentów kardiologicznych - uważa prof. Grzegorz Opolski, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii, oceniając sytuację jaka nastąpiła przy kontraktowaniu świadczeń zdrowotnych na Pomorzu.

Dodano: 20 czerwca 2013, 10:17 Aktualizacja: 20 czerwca 2013, 10:45

Wyniki konkursu NFZ na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, w których kontrakty straciło 275 poradni, wywołały na Pomorzu liczne protesty. Kontraktów nie otrzymały m.in. największe w Trójmieście przyszpitalne poradnie kardiologiczne.

Prof. Grzegorz Opolski w rozmowie z Dziennikiem Bałtyckim nawet nie dopuszcza takiego rozwiązania. W jego ocenie odbyłoby się to niewątpliwie ze szkodą dla pacjentów kardiologicznych.

Konsultat krajowy zapowiedział, że zajmie oficjalne stanowisko w sprawie kontraktów NFZ dla przyszpitalnych poradni.

Lekarze mówią o rozbiciu dotychczasowego systemu opieki nad chorymi. Tą opinię podziela także prof. Opolski, twierdząc że poradnie przyszpitalne są połączone z oddziałami szpitalnymi, przejmują od nich pacjentów zapewniając im ciągłość leczenia. 

Przyznaje także, że projekty zarządzeń prezesa NFZ podlegają trybowi konsultacji, w której biorą udział również konsultanci krajowi. Dlatego w imieniu Krajowego Zespołu Nadzoru Specjalistycznego w dziedzinie kardiologii przesłał uwagi do projektu zarządzenia prezesa NFZ z 8 kwietnia 2013 roku zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Dodał również, że nie zna zasad jakimi kierowały się komisje konkursowe, wie natomiast, że Ministerstwo Zdrowia stawia szpitalom, w których wszczepiane są implantowane urządzenia serca, np. rozruszniki, warunek stworzenia poradni, do której mogą się zgłaszać pacjenci po zabiegach. W tym kontekście brak kontraktu NFZ dla takiej poradni to absurd. 

Więcej: www.dziennikbaltycki.pl 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU