KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Prof. Mroczek: otworzyliśmy nową erę w leczeniu tej grupy wad serca

Autor: PAP/RYNEK ZDROWIA

Prof. Mroczek: otworzyliśmy nową erę w leczeniu tej grupy wad serca
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Niewątpliwie otworzyliśmy nową erę w leczeniu grupy wad serca - powiedział PAP prof. Tomasz Mroczek, który w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie przeprowadził operację innowacyjnym sposobem Nikaidoh, ratując zdrowie małego chłopca.

Dodano: 29 maja 2019, 14:04 Aktualizacja: 29 maja 2019, 14:10

Operację sposobem Nikaidoh, służącą do leczeniu rzadkich wad serca - przełożenia wielkich pni naczyniowych wraz z ubytkiem międzykomorowym i zwężeniem drogi wypływu do tętnicy płucnej - przeprowadzono w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Jak podała placówka, zabieg, którego podjął się prof. Tomasz Mroczek we współpracy z prof. Michaelem Hublerem z ośrodka w Zurychu, należy do jednych z najtrudniejszych i wykonuje ją tylko kilka ośrodków na świecie.

- Po pierwsze jest to rzadka wada. Po drugie leczenie sposobem Nikaidoh jest niezwykle trudne z technicznego punktu widzenia, a tego typu operacje wykonuje pewna ograniczona liczba chirurgów na świecie. Niewątpliwie otworzyliśmy nową erę w leczeniu tej grupy wad serca, które do tej pory były leczone innym sposobem. Teraz możemy zaoferować nowy sposób, który stwarza znacznie lepszą przyszłość dla tych dzieci - powiedział PAP podczas środowej konferencji prasowej prof. Mroczek.

Jak wyjaśnił, ten sposób operowania znany jest od wielu lat, ale "jest to operacja niezwykle trudna i zaawansowana technicznie, obarczona wysokim ryzykiem". Operacja polega na wycięciu aorty, która nieprawidłowo wychodzi z prawej komory i przeszczepieniu jej w nowo wytworzone miejsce w obrębie lewej komory, czyli w takie, w którym powinna się znajdować.

- Wycięcie aorty wraz z korzeniem tkanki jest niezwykle ryzykowne, ponieważ jest to najbardziej newralgiczne miejsce w obrębie serca, gdzie odchodzą naczynia wieńcowe, odżywiające serce, gdzie przebiega układ elektryczny serca, gdzie znajdują się wszystkie jego zastawki - tłumaczył prof. Mroczek.

W jego opinii, "jest to operacja wykonywana rzadko nie tylko w naszym kraju, ale we wszystkich ośrodkach kardiochirurgicznych na świecie". - Myślę, że takich operacji do tej pory było wykonanych kilkadziesiąt - ocenił.

Operację sposobem Nikaidoh w krakowskim szpitalu USDK przeszedł 16-mięczny Mirek. - Operacja odbyła się miesiąc temu. Chłopiec jest w doskonałym stanie, po operacji spędził w szpitalu dziesięć dni, natomiast okres rehabilitacji i rekonwalescencji przebiegał znacznie szybciej niż spodziewaliśmy się pierwotnie - ocenił stan chłopca prof. Mroczek.

Profesor wyjaśnił, że w kraju jest "być może około dziesięciorga dzieci, którym można zaoferować taką metodę leczenia". - To wspólna decyzja rodziców i lekarzy, którzy będą wybierać określony sposób leczenia. Jest to długi proces. Zastanawiamy się i analizujemy wszystkie czynniki ryzyka i staramy się wybrać optymalny sposób leczenia dla każdego dziecka" - tłumaczył. Jego zdaniem "główną zaletą tej operacji jest bardzo dobra przyszłość takich dzieci".

- W tej chwili nie odczuwają i, mam nadzieję, że w przyszłości również nie będą odczuwać żadnych efektów ubocznych - podkreślił.

Lekarze wykonali także kolejne operacje z zastosowaniem tej metody. W ostatnich tygodniach kardiochirurdzy z krakowskiego szpitala poszerzyli zakres możliwości operacyjnych o inne, nowe techniki operacyjne. Rocznie w tej placówce wykonywanych jest ok. 450 operacji kardiochirurgicznych.

Nadia Senkowska (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU