Prof. Marian Zembala najbardziej wpływowym lekarzem w kraju

Autor: onet.pl, PW/Rynek Zdrowia • • 07 lutego 2012 20:52

Najbardziej wpływową osobą w polskiej ochronie zdrowia jest dyrektor i kardiochirurg Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, prof. Marian Zembala.

Tak wynika z listy 100 najbardziej prominentnych osób, którą sporządzają co roku eksperci Pulsu Medycyny i Pulsu Farmacji. We wtorek (7 lutego) podano ranking dotyczący 2011 roku.

W trzech poprzednich rankingach pierwsze miejsce zajmowała była minister zdrowia Ewa Kopacz. W aktualnym marszałek Sejmu znalazła na 32. pozycji.

Prof. Marian Zembala jest m.in. członkiem Krajowej Rady Transplantacyjnej, przewodniczącym Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia, prezesem elektem Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Serca i Naczyń oraz konsultantem krajowym w dziedzinie kardiochirurgii.

Drugie miejsce na liście zajmuje prof. Jacek Jassem - kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. Na trzecim miejscu znalazł się doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego, dr Maciej Piróg - dyrektor Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie.

Rynek Zdrowia też doceniał dokonania prof. Mariana Zembali. Jeszcze w 2008 roku, podczas uroczystej Gali kończącej IV Forum Rynku Zdrowia wręczyliśmy Profesorowi Portret Polskiej Medycyny w kategorii Lekarz Rynku Zdrowia. To wyróżnienie przyznawane corocznie przez redakcję naszego miesięcznika i portalu rynekzdrowia.pl. lekarzowi, który swoimi działaniami zyskał największy szacunek w opinii dziennikarzy i Czytelników Rynku Zdrowia.

Przypomnieliśmy wówczas, że kierowane przez profesora Mariana Zembalę Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu było wielokrotnie nagradzane. Placówka zajmowała dwukrotnie I miejsce w rankingu "Rzeczpospolitej", a także uzyskała tytuł Najlepszego Szpitala - w kategorii kardiologia - w rankingu tygodnika Wprost.


- Profesor Marian Zembala nie lubi narzekania, załamywania rąk. Ma tyle optymizmu, że trudno w jego obecności nie wierzyć w sukces reformy. Zawsze przedkładał pragmatyzm oraz podejście systemowe nad rozwiązania o charakterze doraźno-politycznym - pisaliśmy w uzasadnieniu nagrody.


Profesor dziękując powiedział wówczas m.in.: - Dziękuję w imieniu wszystkich tych, którzy podobnie jak ja uważają, że można być jednocześnie dobrym lekarzem i dobrym menedżerem. Proszę, nie ulegajcie ani doraźnym wpływom politycznym, ani "tsunami" w mediach. Reformujmy ochronę zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum