KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Prof. Legutko: zabiegi aterektomii orbitalnej są dostępne w Polsce od grudnia 2021 roku

KK • Źródło: RYNEK ZDROWIA/MP.PL

Prof. Legutko: zabiegi aterektomii orbitalnej są dostępne w Polsce od grudnia 2021 roku
Od lewej: dr med. Wojciech Zajdel, prof. UJ Paweł Kleczyński, prof. Jacek Legutko. Fot. Mat. prasowe

Metoda aterektomii orbitalnej dostępna jest w Polsce od grudnia 2021 roku. Pierwsze zabiegi wykonywane były przez zespół pod kierunkiem prof. Sławomira Dobrzyckiego w Klinice Kardiologii Inwazyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Dodano: 22 września 2022, 10:56 Aktualizacja: 22 września 2022, 10:56
  • Metoda aterektomii orbitalnej dostępna jest w Polsce od grudnia 2021 roku
  • Pierwsze zabiegi wykonywane były przez zespół pod kierunkiem prof. Sławomira Dobrzyckiego w Klinice Kardiologii Inwazyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
  • W Krakowie wykonuje się je w dwóch mmiejscach. Na czym polega metoda? - wyjasnia prof. Jacek Legutko

Metoda aterektomii orbitalnej

10 maja 2022 roku w Pracowni Hemodynamiki i Angiografii Oddziału Klinicznego Kardiologii Interwencyjnej z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie zespół operatorów pod kierownictwem prof. Jacka Legutko wykonał kolejny zabieg przezskórnej angioplastyki wieńcowej silnie uwapnionych zwężeń miażdżycowych z wykorzystaniem aterektomii orbitalnej.

- W Szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie wykonaliśmy do tej pory siedem zabiegów. Zabiegi aterektomii orbitalnej wykonywane są także przez zespół pod kierunkiem prof. Stanisława Bartusia w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie - mówi w wywiadzie dla Medycyny Praktycznej prof. Jacek Legutko.

Metoda aterektomii orbitalnej dostępna jest w Polsce od grudnia 2021 roku. Pierwsze zabiegi wykonywane były przez zespół pod kierunkiem prof. Sławomira Dobrzyckiego w Klinice Kardiologii Inwazyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Zabieg aterektomii orbitalnej ma na celu przygotowanie zwapniałej blaszki miażdżycowej do wszczepienia stentu, w celu uzyskania optymalnego poszerzenia światła naczynia.

- Umożliwia on jednoczesną modyfikację powierzchownych zwapnień, jak również zwapnień umiejscowionych głębiej w ścianie naczynia, w celu optymalnego dostarczenia stentu, jego rozprężenia i dobrego przylegania do ściany naczynia (apozycji) w silnie uwapnionych zmianach - wyjaśnia prof. Jacek Legutko na łamach Medycyny Praktycznej. - Ekscentrycznie osadzona korona z diamentową powłoką o średnicy 1,25 mm wprawiana jest w ruch obrotowy o prędkości 80 tys. na minutę, a w przypadku większych naczyń o średnicy referencyjnej powyżej 3 mm nawet do 120 tys. obrotów na minutę. Jedno urządzenie usuwa zarówno zwapnienia ekscentryczne, koncentryczne, jak i guzki wapienne. Co ważne, szczególnie dla pacjentów niestabilnych hemodynamicznie oraz z obniżoną kurczliwością lewej komory, w trakcie zabiegu aterektomii orbitalnej nie dochodzi do zatrzymania przepływu krwi w leczonym naczyniu, co znacząco zmniejsza ryzyko ostrej dekompensacji krążenia. Utrzymanie przepływu krwi ułatwia także transport uwalniających się w trakcie aterektomii orbitalnej mikrocząsteczek zwapnień przez łożyska mikrokrążenia wieńcowego bez ryzyka dystalnej embolizacji zagrażającej powstaniem okołozabiegowego zawału serca - tłumaczy prof. Legutko.

*Prof. dr hab. med. Jacek Legutko to wybitny specjalista kardiologii i  specjalista chorób wewnętrznych. Ukończył studia na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jest kierownikiem Oddziału Klinicznego Kardiologii Interwencyjnej z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

Odbywał staże w Stanach Zjednoczonych, w tym w Cleveland Clinic Foundation (Cleveland, USA) pod kierunkiem prof. Erica Topola, The Methodist Hospital, Baylor College of Medicine (Houston, USA) pod kierunkiem prof. Alberta Reiznera i dr Neila Kleimana oraz Centro Cuore Columbus i San Rafaele Hospital (Mediolan, Włochy) pod kierunkiem prof. Carlo Di Mario oraz prof. Antonio Colombo.

Jest współtwórcą nowoczesnej kardiologii interwencyjnej. W ramach dotychczasowej pracy zawodowej wykonał samodzielnie ponad 5000 zabiegów przezskórnej interwencji wieńcowej (PCI), w tym ponad 50% u pacjentów z zawałem serca.


Prowadzi szkolenia dla lekarzy z Polski i zagranicy oraz badania naukowe. Ekspert podczas najważniejszych polskich i międzynarodowych kongresów kardiologii inwazyjnej. Autor wielu prac naukowych. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Posiada certyfikat samodzielnego operatora kardiologii inwazyjnej wydany przez Asocjację Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

W poradni przeprowadza konsultacje z zakresu holistycznej opieki kardiologicznej praz kompleksowych zabiegów PCI, w tym angioplastyki pnia głównego lewej tętnicy wieńcowej, udrażniania przewlekłych niedrożności naczyń, czy też kompleksowych zabiegów PCI w chorobie wielonaczyniowej.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU