×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Prof. Jankowski: tak można poprawić dostępność do nowoczesnego leczenia w hipercholesterolemii

PW • Źródło: RYNEK ZDROWIA

Prof. Jankowski: tak można poprawić dostępność do nowoczesnego leczenia w hipercholesterolemii
Prof. Piotr Jankowski. Fot. PTWP

Nie wszyscy pacjenci z bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym, spełniający kryteria, są włączeni do programu lekowego B.101 leczenia hipercholesterolemii. Wynika to m.in. stąd, że program jest prowadzony w ograniczonej liczbie ośrodków - zauważa prof. Piotr Jankowski, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.

Dodano: 13 kwietnia 2023, 18:00
  • Istnieje grupa pacjentów z ekstremalnym i bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym,  którzy nie uzyskują wymaganego stężenia cholesterolu
  • U takiego pacjenta, gdy nie osiąga docelowego stężenia cholesterolu pomimo stosowania statyn i ezetymibu, należy dołączyć także inhibitor białka PCSK9 albo inhibitor jego syntezy - mówi prof. Piotr Jankowski
  • To kosztowne leki. Ich zastosowanie jest możliwe po włączeniu pacjenta do programu lekowego B.101 leczenia hipercholesterolemii.
  • Wciąż jednak nie wszyscy pacjenci, którzy spełniają kryteria są włączeni do tego programu
  • Można to zmienić wprowadzając program lekowego B.101 w ośrodkach, które jednocześnie realizują program leczenia pacjentów z zawałem serca KOS-Zawał - rozważa profesor

Hipercholesterolemia. Statyny, ezetymib i co dalej

Dostępność cenowa podstawowych grup leków - statyn czy inhibitora wchłaniania cholesterolu (z pokarmów) stosowanych u pacjentów z hipercholesyterolemią jest zadowalająca, są to leki refundowane dla dominującej grupy pacjentów z tym schorzeniem - przyznaje prof. Piotr Jankowski, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.

Istnieje natomiast grupa pacjentów z ekstremalnym i bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym - na przykład z hipercholesterolemią rodzinną albo po zawale serca, z miażdżycą naczyń - którzy nie uzyskują wymaganego stężenia cholesterolu. Wytyczne wskazują, że u takiego pacjenta, gdy nie osiąga docelowego stężenia cholesterolu pomimo stosowania statyn i ezetymibu, należy dołączyć także inhibitor białka PCSK9 albo inhibitor jego syntezy.

- To drogie leki. Nie są dostępne na receptę w ramach refundacji. Możliwe jest natomiast ich zastosowanie po włączeniu pacjenta do programu lekowego B.101 leczenia hipercholesterolemii. Kryteria włączenia do tego programu uległy złagodzeniu i wielu pacjentom łatwiej teraz otrzymać takie leczenie - wskazuje prof. Piotr Jankowski.

Jak zwiększyć dostępność do leczenia hipercholesterolemii w ramach programu B.101

Jak zaznacza, wciąż jednak nie wszyscy pacjenci, którzy spełniają kryteria, mają wskazania kliniczne i uzyskaliby korzyści wynikające ze stosowania nowoczesnych leków obniżających poziom cholesterolu są włączeni do tego programu. Wynika to m.in. stąd, że program lekowy B.101 jest prowadzony w ograniczonej liczbie ośrodków.

Tu pewnym rozwiązaniem, pomysłem, by zwiększyć dostępność do nowoczesnego leczenia hipercholesterolemii jest propozycja równoczesnego prowadzenia programu lekowego B.101 w ośrodkach, które realizują program leczenia pacjentów z zawałem serca KOS-Zawał.

- Gdyby program lekowy leczenia hipercholesterolemii był realizowany we wszystkich ośrodkach prowadzących program KOS-Zawał, to łącznie miejsc, w których pacjenci z hipercholesterolemią mogliby być nowocześnie leczeni byłoby stokilkadziesiąt. Wtedy dostępność do takiego leczenia byłaby równomierna w całym kraju - ocenia prof. Piotr Jankowski.

Wypowiedź została zarejestrowana podczas VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress – HCC, Katowice, 9-10 marca 2023 r.).

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU