Prof. Jankowski: opieka pozawałowa powinna funkcjonować w każdym szpitalu

Autor: money.pl/Rynek Zdrowia • • 15 maja 2018 10:35

Tylko co czwarty szpital wdrożył Kompleksową Opiekę Pozawałową, chociaż program działa już ponad pół roku. Szacuje się, że skorzystało z niego tylko 8 tys. chorych, mimo że tzw. zawał serca przechodzi rocznie aż 130 tys. Polaków.

Na zdj. prof. Piotr Jankowski Fot. PTWP

Specjaliści przyznają, że Kompleksowa Opieka Pozawałowa to program wciąż zbyt mało powszechny, a choroba wieńcowa jest najczęstszą przyczyną zgonów w kraju.

W opinii prof. Piotra Jankowskiego, współautora koncepcji Koordynowanej Opieki dla pacjentów po zawale serca jest kilka przyczyn, z powodu których nie wszystkie szpitale, gdzie leczone są osoby z zawałami serca, realizują program opieki pozawałowej o nazwie KOS-Zawał .

Pierwszą przyczyną jest niższy poziom finansowania programu w dużych ośrodkach uniwersyteckich, po drugie brak entuzjazmu w wielu oddziałach NFZ dla podpisywania umów ze szpitalami.

Po trzecie w programie nie uczestniczą szpitale, które nie są w sieci. Zdaniem specjalisty opieka pozawałowa powinna funkcjonować w każdym szpitalu. 

Jak informuje Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, obecnie program ten jest realizowany w ponad 40 ośrodkach w kraju, przy czym ich rozmieszczenie jest bardzo nierównomierne. W województwie opolskim 90 proc. pacjentów z zawałem serca jest objętych programem opieki pozawałowej. W woj. śląskim około 50 proc. Ale już w innych województwach, jak np. małopolskim, podkarpackim, czy warmińsko-mazurskim program jest realizowany jedynie w pojedynczych szpitalach.

Program funkcjonuje od października 2017 roku i z założenia ma umożliwiać szybką rehabilitację pacjentów, wizyty bez kolejek. Mimo że program jest chwalony przez pacjentów i lekarzy, to jego skala jest zbyt mała

Więcej: www.money.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum