KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Prof. Jankowski: KOS-zawał zwiększa szansę na szybki dostęp do rehabilitacji kardiologicznej

Autor: KG/RYNEK ZDROWIA

Prof. Jankowski: KOS-zawał zwiększa szansę na szybki dostęp do rehabilitacji kardiologicznej
Na zdj. prof. Piotr Jankowski; FOT. PTWP

- KOS-zawał to chyba jedyny program w Polsce, w którym mamy dane, że jego wprowadzenie jest związane z poprawą wyników leczenia mierzonych ryzykiem zgonów pacjentów po zawale serca - mówił we wtorek (20 października) podczas Internetowego XVI Forum Rynku Zdrowia prof. Piotr Jankowski z I Kliniki Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie.

Dodano: 20 października 2020, 10:48 Aktualizacja: 20 października 2020, 11:08

Prof. Jankowski podał, że analizy, które będą w najbliższym czasie publikowane wskazują, że pacjenci objęci opieką w ramach programu KOS-zawał mają o 30 proc. mniejsze ryzyko zgonu z wszystkich przyczyn w okresie roku po zawale serca, prawie 30 proc. mniejsze ryzyko zgonu, zawału serca, udaru mózgu oraz 15 proc. mniejsze ryzyko konieczności hospitalizacji z jakichkolwiek przyczyn w okresie po zawale serca.

W opinii prof. Jankowskiego wpłynęła na to poprawa jakości opieki medycznej m.in. poprzez ułatwienie i przyspieszenie dostępu do rehabilitacji i edukacji kardiologicznej po zawale serca.

- Wiemy z wielu badań, że rehabilitacja kardiologiczna po zawale serca jest związana z poprawą rokowania, ze zmniejszeniem ryzyka zgonu czy wystąpienia niewydolności serca, ale też z poprawą jakości życia, wydolności - tych parametrów jest bardzo dużo. Dane z całego kraju wskazują, że KOS-zawał zwiększa dwukrotnie dostępność do rehabilitacji po zawale serca, ale co jest najważniejsze przyspiesza rozpoczynanie rehabilitacji. Korzyści z rehabilitacji kardiologicznej są tym większe, im wcześniej po zawale ona się rozpoczyna - podkreślał kardiolog.

Wskazał, że najlepsze rezultaty można osiągnąć, jeśli rehabilitacja rozpoczyna się w pierwszych dniach czy tygodniach po zawale serca. Jeśli się rozpoczyna w 2-3 miesiącu po zawale czy w rok po zawale - efekty są o wiele mniejsze, jeśli w ogóle jakieś są.

- Przed wprowadzeniem KOS-zawał tylko pojedynczy pacjenci rozpoczynali rehabilitację w okresie pierwszych dni po wypisie ze szpitala. To była jedna z przyczyn, dla których rozpoczęto pracę nad KOS-zawał. Obecnie KOS-zawał siedmiokrotnie zwiększa prawdopodobieństwo rozpoczęcia rehabilitacji w ciągu pierwszych dwóch tygodni po wypisie ze szpitala - podał prof. Jankowski.

Dodał, że w przypadku pacjentów, którzy nie są objęci programem KOS-zawał tylko 7 proc. rozpoczyna rehabilitację w ciągu pierwszych dwóch tygodni po zawale serca, a wśród pacjentów objętych KOS-zawał 47 proc.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU