KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Prof. Janina Stępińska została członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

OPRAC. SZB • Źródło: PTK, RYNEK ZDROWIA

Prof. Janina Stępińska została członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
Prof. Janina Stępińska została członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Fot. PTK

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne postanowiło przyznać, w tym roku, tytuł Honorowego Członka PTK profesor Janinie Stępińskiej. W latach 2011-2013 była prezesem towarzystwa – pierwszą i jak do tej pory jedyną kobietą na tym stanowisku.

Dodano: 05 października 2022, 10:25 Aktualizacja: 05 października 2022, 14:41
  • Polskie Towarzystwo Kardiologiczne przyznało tytuł honorowego członka prof. Janinie Stępińskiej
  • Od wielu lat aktywnie działa w strukturach PTK. W latach 2011-2013 była prezesem towarzystwa – pierwszą i jak do tej pory jedyną kobietą na tym stanowisku
  • Prof. Stępińska jest także aktywna w strukturach Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC). Obecnie jest przedstawicielem ESC w Komitecie Naukowym World Heart Federation

Prof. Stępińska członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne przyznało tytuł honorowego członka prof. Janinie Stępińskiej. To polska kardiolog, profesor nauk medycznych, profesor zwyczajny Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie-Aninie.

Prof. Stępińska po ukończeniu Warszawskiej Akademii Medycznej rozpoczęła pracę w Klinice Wad Serca Instytutu Reumatologii, a później natomiast we wspomnianym już Instytucie Kardiologii w Aninie.

- Stworzyła koncepcję, w której intensywna terapia kardiologiczna jest „sercem” oddziałów kardiologicznych. Tam ważny jest czas, ale również najwyższa jakość, umiejętność pracy zespołowej i podejmowania decyzji. To się przekłada na odległe wyniki leczenia - napisał dr hab. med. Przemysław Trzeciak, przewodniczący Asocjacji Intensywnej Terapii Kardiologicznej PTK.

Od wielu lat aktywnie działa w strukturach Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. W kadencji 1998-2001 pełnia funkcję sekretarza zarządu głównego PTK, pozostając w zarządzie głównym na kolejną kadencję i wracając do niego w 2009 roku jako prezes-elekt. 

Z kolei w latach 2011-2013 była prezesem PTK – pierwszą i jak do tej pory jedyną kobietą na tym stanowisku.

- Jednym z głównych Jej celów jako prezesa PTK było wzmocnienie roli intensywnej terapii kardiologicznej. Wielokrotnie podkreślała, że w kardiologii skończyła się era intensywnej opieki na rzecz intensywnej terapii — wspomina Trzeciak. 

Prof. Janina Stępińska od lat jest aktywna w strukturach Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC). Obecnie jest przedstawicielem ESC w Komitecie Naukowym World Heart Federation.

Jest ponadto autorką i współautorką przeszło 300 publikacji naukowych. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU