KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Prof. Gąsior: pacjentami z niewydolnością serca zajmują się specjaliści z różnych dziedzin

www.rynekzdrowia.pl PTWP - RYNEKZDROWIA.PL • Źródło: MS, MAK/Rynek Zdrowia

Prof. Gąsior: pacjentami z niewydolnością serca zajmują się specjaliści z różnych dziedzin
Prof. Mariusz Gąsior; FOT. PTWP

- Niewydolność serca jest obecnie głównym problemem w schorzeniach sercowo-naczyniowych - zaznacza prof. Mariusz Gąsior, kierownik III Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Dodano: 22 marca 2019, 07:08 Aktualizacja: 22 marca 2019, 07:08

- O skali występowania tego problemu zdrowotnego świadczy fakt, że główną przyczyną hospitalizacji pacjentów z chorobami układu krążenia w Polsce jest właśnie niewydolność serca - mówi prof. Mariusz Gąsior.

Zwraca także uwagę, że chorzy z niewydolnością serca hospitalizowani są nie tylko na oddziałach kardiologicznych, ale także na internie. Niewydolność serca to schorzenie ogólnoustrojowe, którym zajmują się specjaliści z różnych dziedzin, między innymi: lekarze rodzinni, interniści i oczywiście kardiolodzy.

- Chociażby z tych powodów, kompleksowa opieka nad pacjentami z niewydolnością serca wymaga koordynacji działań m.in. na poziomie lekarzy różnych specjalności i jest bardziej skomplikowana niż w przypadku programu kompleksowej opieki nad pacjentami po zawale serca (KOS-zawał) - wskazuje prof. Mariusz Gąsior.

W jego opinii w ramach pilotażu kompleksowej opieki nad pacjentami z niewydolnością serca (KONS) konieczna jest też skuteczna koordynacja działań pomiędzy trzema głównymi ogniwami systemu opieki zdrowotnej: placówkami podstawowej opieki zdrowotnej, specjalistycznej opieki ambulatoryjnej i lecznictwem szpitalnym.

Rozmowa zarejestrowana podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU