KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Prof. Dudek: pakiet zawałowy ruszy w lipcu

Autor: RMF24.PL/RYNEK ZDROWIA

Prof. Dudek: pakiet zawałowy ruszy w lipcu
Profesor Dariusz Dudek z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Fot. Archiwum

- Na pakiet zawałowy czekamy od grudnia. Najnowsze informacje są takie, że konkurs zostanie ogłoszony w czerwcu, tak żeby sam pakiet mógł zacząć działać od lipca - mówi w rozmowie z RMF FM profesor Dariusz Dudek z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Dodano: 22 maja 2017, 14:50 Aktualizacja: 22 maja 2017, 14:50

Od lipca może zacząć działać kompleksowa opieka nad pacjentami po zawale serca. Ma ona zapewnić zabieg, rehabilitację i wizytę kontrolną bez kolejek. W MZ kończą się prace nad wprowadzającym taką opiekę rozporządzeniem. Na temat pakietu dyskutowano na 80. wiosennej konferencji Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Zwracano uwagę, że żeby pakiet zawałowy (KOS - Kompleksowa Opieka po Zawale Serca) okazał się sukcesem niezbędny jest dobry system informatyczny, który pomoże odpowiednio prowadzić chorych. - Bez tego systemu możemy napotkać problemy w realizacji tak dużego zadania - zauważa profesor Dariusz Dudek.

Zdaniem kardiologów w skali kraju brakuje kilkudziesięciu ośrodków rehabilitacji kardiologicznej umożliwiających sprawne funkcjonowanie pakietu. Obecnie dostępność do rehabilitacji waha się w granicach od 5 do 30-40 procent. Średnio 20 procent osób, które powinny być rehabilitowane, są rehabilitowane. Tymczasem pakiet zawałowy zakłada, że prawie każdy pacjent po zawale serca powinien być rehabilitowany.

Czytaj: www.rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU