×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Prof. Bochenek: smog odpowiada za zwiększoną liczbę zawałów

Autor: RADIO ZET RZ/RYNEK ZDROWIA

Prof. Bochenek: smog odpowiada za zwiększoną liczbę zawałów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ocenie kardiochirurga prof. Andrzeja Bochenka podwyższony poziom zanieczyszczeń powietrza wpływa na zwiększenie liczby hospitalizacji, ale także na wzrost zawałów serca i chorób płuc.

Dodano: 19 grudnia 2017, 11:26 Aktualizacja: 19 grudnia 2017, 11:26

W ostatnich dniach wskaźniki zawieszonych w powietrzu pyłów PM2,5 i PM10, w niektórych miejscach w Polsce przekroczyły dopuszczalne normy nawet czterokrotnie. Fatalną sytuację potęguje brak wiatru, przez co opary gęstej zawiesiny pyłu nie mogły się rozproszyć.

Po raz kolejny alarmowe podwyższenia pyłów notuje się na Śląsku i w Małopolsce.

Znany kardiochirurg profesor Andrzej Bochenek z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca radzi chodzić w maskach antysmogowych. Nie ma wątpliwości, że smog powoduje zwiększenie liczby pacjentów w szpitalach. Mikrocząsteczki uaktywniają sytuacje, w których pękają blaszki miażdżycowe, co doprowadza za większej liczby zawałów, ostrych zespołów wieńcowych i nasilenia powikłań płucnych.

W ocenie eksperta pilnie potrzeba centralnych rozwiązań w sprawie smogu nad południową Polską.

Badania naukowe nie pozostawiają wątpliwości co do związku wystąpienia smogu z ryzykiem i przebiegiem incydentów sercowo-naczyniowych.

Np. z badań naukowców ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu wynika, że stan kliniczny pacjentów, którzy trafiają z powodu zawału serca do szpitala w dni o wysokim poziomie zanieczyszczeń tlenkiem węgla, ozonem i tlenkami azotu jest znacznie gorszy niż pacjentów, którzy przyjmowani są w dni o niższym poziomie zanieczyszczeń. Również wyniki inwazyjnego leczenia zawału są najgorsze w dni o najwyższym zanieczyszczeniu.

Zdaniem autorów tego badania może to mieć związek zarówno ze stanami zapalnymi w organizmie, powodowanymi przez zanieczyszczenia powietrza, jak i z tym, że tlenek węgla wiąże się nieodwracalnie z hemoglobiną, co zaburza transport tlenu we krwi. Związane z tym niedotlenienie również może pogarszać stan chorych.

Więcej: zdrowie.radiozet.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU