KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Prof. Andrzej Wysokiński: o serce trzeba dbać

Autor: KURIER LUBELSKI/RYNEK ZDROWIA

Prof. Andrzej Wysokiński: o serce trzeba dbać
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prof. Andrzej Wysokiński, kierownik Katedry i Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4, w rozmowie z dziennikiem Kurier Lubelski tłumaczy, jak należy dbać o serce, aby posłużyło nam na długie lata.

Dodano: 30 września 2013, 11:58

Najbardzie śmiercionośne choroby serca takie jak choroba niedokrwienna, nadciśnienie tętnicze są ściśle powiązane z trybem życia, stresem, tym co jemy i jak się prowadzimy. Dlatego zdaniem eksperta powinniśmy bezwzględnie przestrzegać na co dzień zasad prozdrowotnego trybu życia.

Po pierwsze starać się tak układać swoje życie, żeby zmniejszać problemy związane ze stresem, zdenerwowaniem, nieustannym przeciążeniem organizmu. Na Zachodzie bardzo modne jest posiadanie własnego psychologa. Pomocne mogą też okazać się wyjazdy do SPA. Warto też  "porozmawiać ze sobą o własnym zdrowiu, nawiązać dialog między swoim sumieniem, umysłem i sercem, bo to wszystko jest ściśle ze sobą powiązane, zanim zachorujemy na zawał serca".

Serce nie przepada też za nikotyną i alkoholem. Nikotyna i wszystkie smoły, które znajdują się w dymie papierosowym, uszkadzają komórki mięśnia serca, obniżają jego kurczliwość, zmniejszają wydolność. Zwiększa się ponadto ciśnienie krwi, które z czasem doprowadza do groźnej choroby nadciśnieniowej. Mało tego, u palaczy szybciej powstają zmiany miażdżycowe w tętnicach.

Dlatego regularne badania to jedna z naczelnych zasad prozdrowotnego trybu życia, profilaktyki prozdrowotnej. Chodzi o to, aby w miarę wcześnie i szybko zareagować na stwierdzone u nas pewne "odstępstwa laboratoryjne". Na początku tylko samą dietą możemy wyregulować poziom cholesterolu, czy też obniżyć poziom cukru po prostu mniej słodząc. W ten sposób możemy zatrzymać, czy też zwolnić rozwój miażdżycy. Jeśli natomiast mamy jakiś problem zdrowotny do rozwiązania, to nie odkładajmy wówczas w nieskończoność wizyty u lekarza.

Więcej: www.kurierlubelski.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU