×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Prezydent RP o zmarłym prof. Zembali: "Światowej klasy naukowiec, Człowiek o wielkiej osobowości"

PAP; OPRAC. PW • Źródło: PAP

Prezydent RP o zmarłym prof. Zembali: "Światowej klasy naukowiec, Człowiek o wielkiej osobowości"
Prezydent RP pożegnał zmarłego prof. Mariana Zembalę. Fot. PAP/Andrzej Grygiel

Prezydent Andrzej Duda wpisem w mediach społecznościowych pożegnał zmarłego prof. Mariana Zembalę. Prezydent zaznaczył, że Profesor był wybitnym kardiologiem i światowej klasy naukowcem.

Dodano: 19 marca 2022, 13:11 Aktualizacja: 19 marca 2022, 14:25
 • Zmarł prof. Marian Zembala, wybitny kardiochirurg
 • Prezydent RP Andrzej Duda wspólnie z małżonką napisali w mediach społecznościowych, że wiadomość o śmierci Profesora przyjęli z wielkim smutkiem
 • Prof. Marian Zembala był uczniem prof. Zbigniewa Religi, któremu asystował podczas pierwszego udanego przeszczepu serca
 • Był dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Prezydent RP żegna Profesora Mariana Zembalę

W sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że dotarła do niego "tragiczna wiadomość o śmierci profesora Mariana Zembali".

"Z wielkim smutkiem przyjęliśmy z Agatą wiadomość o odejściu Prof. Mariana Zembali - wybitnego kardiochirurga, współtwórcy i dyrektora i lidera Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, światowej klasy naukowca, byłego Ministra Zdrowia, Człowieka o wielkiej osobowości. RIP" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Urodzony w 1950 r. w Krzepicach prof. Marian Zembala był kardiochirurgiem i transplantologiem, uczniem prof. Zbigniewa Religi, któremu asystował podczas pierwszego udanego przeszczepu serca. W 1997 r. jako pierwszy w Polsce przeprowadził transplantację pojedynczego płuca, w 2001 r. również jako pierwszy w Polsce z sukcesem przeszczepił choremu jednocześnie płuca i serce.

Profesor, kardiochirurg, dyrektor, minister zdrowia

Kierował Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu - jedną z czołowych placówek o tym profilu w kraju. Był członek PAN, konsultantem krajowym z zakresu kardiochirurgii. Pełnił funkcję prezesa Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Serca i Torakochirurgów. Prof. Zembala był pierwszym Polakiem kierującym tą organizacją w jej ponad trzydziestoletniej historii.

W 2012 r. profesor otrzymał papieski medal Pro Ecclesia et Pontifice - Dla Kościoła i Papieża. To jedno z najważniejszych odznaczeń przyznawanym przez urząd papieski osobom świeckim.

Od czerwca do listopada 2015 r. był ministrem zdrowia w rządzie premier Ewy Kopacz (PO), był też posłem Platformy Obywatelskiej.

Mieszkał w Tarnowskich Górach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

  POLECAMY W PORTALU