KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Prezes Stowarzyszenia EcoSerce: kiedy kardiologia stanie się priorytetem?

Autor: TEKST ZEWNĘTRZNY DOSTARCZONY PRZEZ OGÓLNOPOLSKIE STOWARZYSZENIE PACJENTÓW ZE SCHORZENIAMI SERCA I NACZYŃ ECOSERCE

Prezes Stowarzyszenia EcoSerce: kiedy kardiologia stanie się priorytetem?
Agnieszka Wołczenko, prezes Stowarzyszenia EcoSerce; FOT. Materiały prasowe

Od dwóch lat pacjenci z niewydolnością serca walczą o innowacyjny lek (sakubitryl/walsartan), uznany przez ekspertów w Polsce i na świecie za kamień milowy w leczeniu tego schorzenia - przypomina Agnieszka Wołczenko*, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń EcoSerce.

Dodano: 16 czerwca 2019, 19:01 Aktualizacja: 16 czerwca 2019, 19:01

Z tym większą przykrością odnotowaliśmy wypowiedź wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego podczas „Szczytu Zdrowie 2019“, który odnosząc się do lipcowej listy refundacyjnej nie wspomniał o leczeniu dla chorych z niewydolnością serca. Wierzymy jednak, że lek od najbliższego miesiąca zostanie objęty refundacją, ponieważ czeka na niego kilka milionów Polaków. Chorzy oraz ich bliscy od lat marzą o lepszym życiu. Nie mogą być po raz kolejny zignorowani.

Podjęliśmy w ramach Koalicji „Serce dla kardiologii“ szereg działań, począwszy od konferencji z udziałem wybitnych ekspertów kardiologii i ekonomii, poprzez udział w posiedzeniach sejmowej komisji zdrowia czy zespołów parlamentarnych, aż po wysyłkę wielu pism do przedstawicieli administracji publicznej z opisem trudnej sytuacji pacjentów.

Zbieramy obecnie podpisy pod petycją z apelem do Pana Ministra Zdrowia o dostęp do innowacyjnego leczenia dla chorych z niewydolnością serca. Pod petycją podpisują się pacjenci i ich bliscy z całej Polski, często też dodają dramatyczne komentarze na temat swojej sytuacji zdrowotnej. Trudno uwierzyć, że tragiczne statystyki (codziennie umiera ponad 160 osób) i te łamiące serca ludzkie historie na nikim nie robią wrażenia.

Pan Premier Morawiecki już w ubiegłym roku zadeklarował zwiększenie środków na leczenie chorób serca, które stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów, ale sprawa dostępu do leczenia dla pacjentów z niewydolnością serca jest nadal nierozwiązana, pomimo, że od ponad dwóch lat intensywnie o to walczymy. W nasze działania zaangażowali się też Parlamentarzyści, którzy licznie wystosowali interpelacje do Pana Ministra Zdrowia. Niestety, i to nie przyniosło efektu.

W odpowiedzi na reakcje Parlamentarzystów, Ministerstwo Zdrowia argumentuje brak refundacji tym, iż musi dysponować środkami rozsądnie i sprawiedliwe. Czy naprawdę trzeba kolejnych argumentów za refundacją jedynego leku dla tak licznej grupy chorych? Co jeszcze musi się stać, aby pacjenci z niewydolnością serca mieli szansę na godne życie?

Kilka milionów Polaków (chorzy oraz ich bliscy ) czeka na nowoczesne leczenie. Kto spojrzy w oczy tym ludziom i powie, że dla nich zabrakło pieniędzy, że niesprawiedliwe byłoby objęcie refundacją jedynego nowoczesnego leku?

Niewydolność serca to dzisiaj największe wyzwanie polityki zdrowotnej, dlatego potrzeba pilnych działań, które zatrzymają negatywne statystyki. Eksperci jednak przewidują, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat niewydolność serca będzie najczęściej występującym schorzeniem spośród wszystkich chorób układu sercowo-naczyniowego.

System ochrony zdrowia - jak sama nazwa wskazuje - ma chronić zdrowie i robić wszystko, aby społeczeństwo miało szansę na długie życie dobrej jakości. Obecnie jednak skazuje się pacjentów z niewydolnością serca na niepełnosprawność, która odbiera im szanse na godne życie. A wydolny pacjent to przecież wydolny system. Czekamy z niecierpliwością na projekt listy leków refundowanych, który od lipca wejdzie w życie. Nie wyobrażamy już sobie kolejnego rozczarowania.

* Agnieszka Wołczenko, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń EcoSerce. Pacjentka po zawale, od kilku lat aktywnie walczy o poprawę losu pacjentów z chorobami serca i naczyń. Uczestniczka wielu konferencji, posiedzeń komisji i zespołów parlamentarnych oraz debat dotyczących kardiologii i poprawy jakości życia pacjentów kardiologicznych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU