×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Poznań: wszczepiono nową wersję kardiowerterów-defibrylatorów

Autor: PAP/RYNEK ZDROWIA

Poznań: wszczepiono nową wersję kardiowerterów-defibrylatorów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Lekarze Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu wszczepili dwóm pacjentom kardiowertery-defibrylatory. Według szpitala to najprawdopodobniej pierwsze użycie nowej wersji tych urządzeń w Polsce.

Dodano: 02 listopada 2015, 17:14 Aktualizacja: 02 listopada 2015, 17:14

Kardiowerter-defibrylator monitoruje pracę serca i przywraca jego prawidłowy rytm w przypadku wykrycia arytmii komorowej. W Poznaniu wszczepiono chorym niestosowaną dotąd w Europie wersję kardiowertera-defibrylatora. 

- Zabiegi wszczepienia urządzeń są wykonywane w Polsce od ok. 20 lat. Tym razem jednak wszczepiliśmy kardiowerter-defibrylator jednojamowy, który potrafi z dużą precyzją rozpoznać migotanie przedsionków. Do tej pory rozpoznanie tego rodzaju arytmii przy użyciu urządzeń wszczepialnych było zdecydowanie bardziej skomplikowane, wymagało urządzeń dwujamowych - powiedział PAP dr hab. Przemysław Mitkowski z Kliniki Kardiologii Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. 

Jak podkreślił, ryzyko migotania przedsionków u chorych z niewydolnością serca jest wysokie i ta arytmia zwiększa wielokrotnie ryzyko udarów mózgu. Zabiegom poddanych zostało w poniedziałek (2 listopada) dwóch mężczyzn w wieku 66 i 67 lat. 

- To chorzy z niewydolnością serca i z wysokim ryzykiem wystąpienia zagrażających życiu komorowych zaburzeń rytmu. To jest wskazanie do wszczepienia tego urządzenia. Urządzenia wszczepialne są także najlepszym narzędziem do rozpoznawania migotania przedsionków, gdyż arytmia ta bardzo często ma charakter bezobjawowy - wyjaśnił dr Mitkowski. 

Wersja kardiowertera-defibrylatora, która została użyta w zabiegach została dopuszczona do użycia w Unii Europejskiej niespełna dwa tygodnie temu. 

- Cieszymy się, że możemy tak szybko zaoferować to urządzenie i zastosować tę technologię w leczeniu pacjentów - powiedział specjalista.

Według doc. Mitkowskiego, wykonane w poniedziałek w Poznaniu zabiegi były jednymi z pierwszych w Europie, w których zastosowano nowe wersje urządzeń do monitorowania pracy serca. Niewykluczone też, że to pierwsze ich użycie w Polsce. 

Szacuje się, że na migotanie przedsionków cierpi 400 tys. Polaków, w ciągu najbliższych 20-30 lat liczba chorych w naszym kraju może się zwiększyć do 1,6 mln.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU