×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Poznań: wszczepili najmniejszy na świecie rozrusznik serca

Autor: PAP/RYNEK ZDROWIA

Poznań: wszczepili najmniejszy na świecie rozrusznik serca
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Najmniejszy na świecie rozrusznik serca wszczepili w czwartek (21 stycznia) lekarze z poznańskiego Klinicznego Szpitala Przemieniania Pańskiego UM. Nową technologię zastosowali po raz pierwszy w naszym kraju lekarze z Poznania i Zabrza.

Dodano: 21 stycznia 2016, 13:02

Jak mówił w czwartek PAP dr hab. n. med. Przemysław Mitkowski z I Kliniki Kardiologii Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu, wszczepione urządzenie ma wielkość 24 mm, ok 6 mm średnicy, waży 1 gram.

- Najważniejsza różnica, poza wielkością, to brak klasycznej elektrody, która jest zawsze najsłabszym elementem wszystkich systemów do elektroterapii. W trakcie życia pacjenta ugina się ona każdego dnia 100 tys. razy. Zawsze jest ryzyko, że ulegnie złamaniu, że izolacja ulegnie uszkodzeniu, że dojdzie do zakażenia - zaznaczył Mitkowski.

Jak dodał, urządzenie nowego typu, które ma wielkość tabletki, jest wprowadzane poprzez nakłucie żyły udowej a nie, jak to się zwykle robi, poprzez nacięcie skóry w okolicy podobojczykowej. - Urządzenie wprowadzane jest do prawej komory serca, tam jest zaczepiane i tam zostaje. Nie ma żadnej części, które wychodzi poza serce - wyjaśnił.

Nowa technologia, która zastępuje klasyczny stymulator jednojamowy jest zdecydowanie droższa od dotychczas stosowanej. Mitkowski wyjaśnił jednak, że są przypadki, w których może być niezastąpiona.

- Pierwsze zabiegi, które przeprowadzamy, dotyczą chorych, u których teoretycznie można użyć klasycznego układu. Chodzi jednak o to, by zdobyć niezbędne doświadczenie. Będzie to przede wszystkim stymulator wszczepiany pacjentom, u których nie ma możliwości stosowania klasycznego urządzenia. To osoby z niedrożnościami żylnymi, chorzy, którzy mieli już zakażenia układu oraz chorzy z wysokim ryzykiem wystąpienia powikłań - podkreślił.

Pierwsze urządzenie zastosowano u mieszkańca Poznania w wieku ponad 70 lat. Cała operacja przebiegła w znieczuleniu miejscowym; pacjent cały czas był przytomny. Lekarze zaplanowali na czwartek i piątek kolejne zabiegi. Podobną operację zaplanowano też w Zabrzu.

- Razem z kolegami z Zabrza przygotowywaliśmy się przez kilka miesięcy do zastosowania nowej technologii. Umówiliśmy się, że jednego dnia zabiegi zostaną przeprowadzone jednocześnie w Śląskim Centrum Chorób Serca i w naszej klinice - wyjaśnił Przemysław Mitkowski.

Jak dodał, w piątek (22 stycznia) zabieg zostanie przeprowadzony u 80-letniej pacjentki, dla której wszczepienie rozrusznika nowego typu jest jedyną możliwością leczenia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU