• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Poznań: rusza telerehabilitacja kardiologiczna - bezpieczna, pod kontrolą lekarza

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 grudnia 2020 18:27

Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych uruchamia telerehabilitację kardiologiczną - poinformował we wtorek (15 grudnia) poznański magistrat. Dzięki innowacyjnemu systemowi pacjenci będą mogli trenować w domu - bezpiecznie i pod kontrolą lekarza.

Poznań: rusza telerehabilitacja kardiologiczna - bezpieczna, pod kontrolą lekarza
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Propozycja POSUM ma pozwolić na dostęp do rehabilitacji kardiologicznej tym pacjentom, którzy wcześniej nie mogli z niej korzystać z powodu np. zbyt dużej odległości do specjalisty czy konieczność zachowania dystansu społecznego.

- Rehabilitacja kardiologiczna jest niezwykle ważna. Udział w niej poprawia rokowania pacjentów, wydłuża ich życie, zmniejsza prawdopodobieństwo kolejnego incydentu wieńcowego, np. zawału serca" - wskazała koordynatorka Dziennego Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej w POSUM dr Izabela Panowicz.

- Program, który rozpoczynamy, jest więc bardzo potrzebny - szczególnie teraz, podczas pandemii, liczymy na to, że możliwość przeprowadzania treningów w domu zmniejszy poziom obaw pacjentów i ich lekarzy przed podjęciem rehabilitacji - dodała.

Aby wziąć udział w programie, trzeba uzyskać skierowanie od kardiologa i zgłosić się z nim do Dziennego Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej w POSUM.

- Tam pracownicy ośrodka - po konsultacji, odpowiednich badaniach i teście wysiłkowym - zakwalifikują pacjenta do konkretnego modelu rehabilitacji. Pierwsze kilka dni obejmują wprowadzenie. W tym czasie pacjenci jeszcze w oddziale będą uczyć się obsługi urządzeń i przechodzić treningi wydolnościowe pod okiem specjalistów, którzy następnie zaprogramują dla nich indywidualne sesje rehabilitacyjne" - podkreślono w komunikacie Urzędu Miasta Poznania.

Wskazano również, że każdemu uczestnikowi programu zostaną wypożyczone urządzenia medyczne monitorujące trening. Przy ich pomocy pacjent będzie mógł ćwiczyć w domu, w odpowiedniej dla siebie formie i czasie, a marsz, bieg, jazda na rowerze, nordic walking czy gimnastyka - zalecane przez lekarza zadania - będą dostosowane do potrzeb i preferencji pacjenta.

- Zaprogramowanym sesjom rehabilitacyjnym będzie towarzyszyć ocena częstości rytmu serca, ciśnienia i EKG. Te dane będą zbierane przez urządzenia i na bieżąco przekazywane do specjalistów w POSUM. Dzięki ciągłemu monitoringowi aktywności fizycznej, trening będzie bezpieczny, a jego parametry - dostosowane do możliwości pacjenta. Taka forma pozwoli też na kontrolę postępów rehabilitacji - podano.

Z programu telerehabilitacji w POSUM może korzystać jednocześnie 20 osób. Cały cykl trwa 24 dni.

Anna Jowsa (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum