KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Poznań: pierwsze w Polsce nowatorskie zabiegi w terapii arytmii serca

Autor: ANNA JOWSA - PAP/RYNEK ZDROWIA

Poznań: pierwsze w Polsce nowatorskie zabiegi w terapii arytmii serca
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nowatorskie zabiegi żylnej ablacji alkoholowej z powodu uporczywej i trudnej w lokacji komorowej arytmii serca przeprowadzono w poznańskim Szpitalu Klinicznym. Zabiegi wykonał amerykański ekspert w dziedzinie elektrofizjologii serca prof. Miguel Valderrabano z zespołem poznańskich specjalistów.

Dodano: 12 października 2017, 20:36

Zabiegi u czworga pacjentów zostały przeprowadzone we wtorek i środę w Pracowni Elektrofizjologii Serca I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego. Prof. Valderrabano towarzyszył zespół kardiologów-elektrofizjologów z poznańskiej kliniki.

Prof. Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu dr hab. med. Krzysztof Błaszyk wskazał, że zabiegi ablacji alkoholowej arytmii komorowej są "nowatorską alternatywą terapeutyczną dla wyselekcjonowanej grupy pacjentów z uporczywą arytmią komorową pod postacią dodatkowych pobudzeń komorowych, oporną na dotychczasowe leczenie".

Dodał, że zastosowanie tej metody może pomóc w zapobieganiu u tych pacjentów kardiomiopatii arytmicznej doprowadzającej do niewydolności serca. - Zastosowany dostęp żylny może być też bezpieczniejszy od dostępu przeztętniczego, stosowanego uprzednio np. w leczeniu kardiomiopatii przerostowej - zaznaczył Błaszyk.

Specjalista tłumaczył, że "zabiegi przeztętniczej ablacji alkoholowej są uznaną i stosowaną od lat - w tym także w Polsce - metodą leczenia chorych z kardiomiopatią przerostową". - W przypadku zabiegów wykonanych w I Klinice Kardiologii UM w Poznaniu nowatorstwo polega na tym, że zabiegi żylnej ablacji alkoholowej przeprowadzono u trojga pacjentów: dwóch kobiet i jednego mężczyzny z powodu uporczywej komorowej arytmii serca oraz trudnej lokalizacji tej arytmii w sercu - dodał.

Jak opisał, "po wykonaniu oceny miejsca powstawania komorowej arytmii (tzw. ogniska arytmii) metodą mapowania elektrofizjologicznego oraz wykonaniu tzw. wenografii zatoki wieńcowej poszukiwaliśmy w obszarze lewej komory serca żylnego odgałęzienia, które zlokalizowane jest jak najbliżej ogniska arytmii. Następnie wprowadzaliśmy do tego żylnego naczynia serca od dwóch do czterech mililitrów 95-98-procentowego alkoholu etylowego, wywołując powstanie odczynu łącznotkankowego (docelowo - proces włóknienia), który współuczestniczy w usuwaniu ogniska arytmii - stąd termin: ablacja alkoholowa.

Poinformował, że w ramach zabiegów w Poznaniu żylną ablację alkoholową przeprowadzono także u pacjenta z migotaniem przedsionków. W tym przypadku zabieg żylnej ablacji alkoholowej wykonano "w celu uzupełnienia wcześniej wykonanego zabiegu izolacji żył płucnych". - W ramach przeprowadzonych w Poznaniu zabiegów metodę żylnej alkoholowej ablacji zastosowano w sumie w dwóch różnych rodzajach arytmii u czworga pacjentów - podsumował Błaszyk.

Prof. Miguel Valderrabano jest szefem Pracowni Elektrofizjologii Serca w Methodist DeBakey Heart & Vascular Center w Houston (USA) oraz uznanym ekspertem w zakresie tej innowacyjnej metody leczenia arytmii komorowej.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU