Poznań: nie będzie nowoczesnego ośrodka leczenia chorób serca?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 17 marca 2016 11:32

Zachodnie Centrum Chorób Serca i Naczyń miało być czwartym flagowym ośrodkiem kardiochirurgicznym w kraju, ale nie znalazło się na rządowej mapie potrzeb zdrowotnych. Bez tego nie można starać się o unijne dotacje, co oznacza, że szanse na taki ośrodek poważnie zmalały.

Zachodnie Centrum Chorób Serca i Naczyń nie znalazło się na rządowej mapie potrzeb zdrowotnych. Fot. archiwum RZ (zdj. ilustracyjne)

Poznańscy lekarze już protestują, argumentując między innymi, że poznańska kardiochirurgia jest jedynym takim ośrodkiem w całej północno-zachodniej Polsce.

W Polsce są dziś cztery wiodące ośrodki kardiochirurgii. To Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Instytut Kardiologii w Aninie, Szpital im. Jana Pawła II w Krakowie i Szpital Kliniczny Przemienia Pańskiego w Poznaniu.

Niestety poznańska kardiochirurgia mieści się w dzierżawionym od Kościoła przedwojennym budynku przy Długiej, który jest stary i bardzo ciasny. Z tego powodu nie można zwiększyć liczby operacji.

Ministerstwo twierdzi, że mapa nie rozstrzyga, czy nowy szpital ostatecznie powstanie w Poznaniu, czy nie. Zapewnia też, że projekt wciąż jest brany pod uwagę, ale nie informuje, kiedy miałby szansę na realizację.

Więcej: www.gazeta.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum