Powstała pacjencka Koalicja "Serce dla kardiologii"

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 03 kwietnia 2018 16:15

Polska Unia Organizacji Pacjentów wspólnie z organizacjami pacjentów kardiologicznych - Stowarzyszeniem Pacjentów z Chorobami Serca i Układu Krążenia EkoSerce, Stowarzyszeniem Pacjentów Hiperlipidemią Rodzinną oraz Fundacją Wygrajmy Zdrowie - powołała Koalicję "Serce dla kardiologii".

Beata Ambroziewicz: - Koalicja, jako merytoryczny partner administracji, chce stanowić ciało doradcze w zakresie profilaktyki i leczenia chorób serca. Fot. mat. prasowe

Celem wspólnych działań Koalicji "Serce dla kardiologii" jest poprawa sytuacji pacjentów w zakresie kształtowania odpowiedniego i przyjaznego dla chorych systemu ochrony zdrowia w obszarze wyzwań kardiologicznych - podaje w informacji dla prasy Polska Unia Organizacji Pacjentów.

- W ostatnim czasie pojawiło się wiele przesłanek świadczących o wadze kardiologii dla polskiego rządu, m. in. wchodzące  w życie rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie priorytetów zdrowotnych, do których zaliczono zmniejszenie zapadalności i przedwczesnej umieralności z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym zawałów serca, niewydolności serca i udarów mózgu - mówi Beata Ambroziewicz, prezes zarządu Polskiej Unii Organizacji Pacjentów "Obywatele dla Zdrowia".

Także premier Mateusz Morawiecki podkreślił w swoim expose, że choroby serca, obok onkologii i udarów mózgu, będą stanowić jedno z najważniejszych wyzwań najbliższych lat.

- Cieszy nas takie stanowisko, gdyż cały obszar związany z profilaktyką i leczeniem chorób serca wymaga podjęcia wielu działań systemowych, w tym uwzględnienia perspektywy pacjenta. Koalicja jako merytoryczny partner administracji chce stanowić ciało doradcze w tym zakresie - dodaje Beata Ambroziewicz.

Chcemy być partnerem dla decydentów w tworzeniu rozwiązań systemowych, organizacyjnych oraz co niezmiernie ważne podnoszeniu poziomu świadomości społecznej oraz edukacji i profilaktyki chorób cywilizacyjnych. Cieszy nas fakt, że Minister Zdrowia dostrzega potrzebę współpracy z pacjentami, nie tylko doraźnej, ale stałej i kompleksowej, dlatego też deklarujemy nasze pełne poparcie i udział w Narodowej Debacie na temat Zdrowia - zaznacza Koalicja w informacji przekazanej mediom.

Do współpracy Koalicja zaprasza ekspertów, klinicystów, przedstawicieli towarzystw naukowych i wszystkich tych, którym los pacjentów leży na sercu. 

W ramach działań prowadzonych przez koalicję odbędą się m.in. regionalne warsztaty edukacyjne dla pacjentów, eventy edukacyjne z okazji Europejskiego Tygodnia dla Serca, akcje badań profilaktycznych. Zaplanowano także opracowanie "Dekalogu dla Kardiologii", który ma być drogowskazem dla wszystkich uczestników systemu ochrony zdrowia, uwzględniającym realne potrzeby pacjentów.

Koalicja duży nacisk kładzie na edukację i bezpośrednie wsparcie i integrację pacjentów. - Staramy się dotrzeć do jak największej liczby odbiorców, by promować profilaktykę w zakresie chorób serca i niewydolności krążenia. Zgłasza się do nas coraz więcej pacjentów, którym sami, bez konkretnych rozwiązań systemowych nie jesteśmy w stanie pomóc - mówi Agnieszka Wołczenko, wiceprezes ogólnokrajowego Stowarzyszenia "EkoSerce".

- Choć choroby układu krążenia są pierwszym "zabójcą" Polaków, wciąż niska jest świadomość ich przyczyn i konsekwencji. Przykładem jest choćby hipercholesterolemia rodzinna, którą można wstępnie zdiagnozować prostym badaniem cholesterolu. Większa czujność w tym zakresie pozwoliłaby uchronić całe rodziny przed przedwczesnymi zgonami z powodu zawałów serca i udarów mózgu - dodaje Ireneusz Bencer, prezes Stowarzyszenia Pacjentów z Hiperlipidemią Rodzinną.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum