×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Ponad 4 tys. przychodni w nowym modelu leczenia nadciśnienia, migotania przedsionków i niewydolności serca

PIOTR WRÓBEL • Źródło: RYNEK ZDROWIA

Ponad 4 tys. przychodni w nowym modelu leczenia nadciśnienia, migotania przedsionków i niewydolności serca
Krajowa Sieć Kardiologiczna. Jeszcze miesiąc na dołączenie do pilotażu. Fot. AdobeStock

4631 przychodni POZ, a także 468 poradni AOS wejdzie w pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej. W siedmiu województwach wdrożony zostanie nowy model leczenia wad zastawkowych  serca, niewydolności, arytmii oraz wtórnego i opornego na leczenie nadciśnienia tętniczego.

Dodano: 04 marca 2023, 16:40
  • Weszło w życie rozporządzenie, które o miesiąc, do 31 marca, przedłuża możliwość podpisania przez placówki ochrony zdrowia umów na udział w pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej
  •  - Chcemy ułatwić dołączenie wszystkim zainteresowanym - powiedział nam prof. Tomasz Hryniewiecki, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii
  • Według założeń pilotażu maksymalnie w ciągu 30 dni od podejrzenia choroby pacjenci kardiologiczni rozpoczną leczenie najlepszymi metodami w ośrodku specjalistycznym. Pilotaż KSK trwa już na Mazowszu
  • Teraz obejmuje sześć kolejnych województw: dolnośląskie, łódzkie, małopolskie, pomorskie, śląskie i wielkopolskie
  • Nowy model opieki obejmuje cztery grupy chorób kardiologicznych: wady zastawkowe serca, niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca i przewodzenia oraz wtórne i oporne na leczenie nadciśnienie tętnicze

Pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej. Trwa faza organizacyjna w sześciu województwach

Pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej testuje wprowadzenie nowego modelu leczenia, który zakłada, że maksymalnie w ciągu 30 dni pacjenci z chorobami serca trafiają do specjalisty, aby rozpocząć leczenie najlepszymi metodami w ośrodku specjalistycznym.

Nowy model opieki obejmuje cztery grupy chorób kardiologicznych:

  • wady zastawkowe serca,
  • niewydolność serca,
  • zaburzenia rytmu serca i przewodzenia
  • oraz wtórne i oporne na leczenie nadciśnienie tętnicze.

- W opiece prowadzonej w ramach pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej chodzi o zadbanie o to, żeby pacjent po wizycie u lekarza rodzinnego lub kardiologa w oddalonej od dużego miasta przychodni, mógł szybko trafić do najbardziej doświadczonego ośrodka, z odpowiednimi możliwościami diagnostycznymi i terapeutycznymi - tłumaczył w rozmowie z PAP prof. Tomasz Hryniewiecki, konsultant krajowy w dz. kardiologii.

Dotąd pilotaż był realizowany w województwie mazowieckim, gdzie objął prawie 90 przychodni podstawowej opieki zdrowotnej oraz 41 poradni i oddziałów kardiologicznych, a zakwalifikowało się do niego 2,6 tysiąca pacjentów. W listopadzie 2022 r. został poszerzony o sześć województw: dolnośląskie, łódzkie, małopolskie, pomorskie, śląskie i wielkopolskie.

- Liczymy, że ponad 100 tys. osób w ramach tego pilotażu będzie mogło otrzymać to modelowe, szybkie wsparcie - wskazywał minister zdrowia Adam Niedzielski. Aby objąć opieką kardiologiczną większą liczbę pacjentów przy rozszerzeniu pilotażu poza Mazowsze Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że na kwalifikację do programu pilotażowego mogą kierować nie tylko lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, ale również poradnie kardiologiczne, oddziały o profilu kardiologicznym i oddziały o profilu chorób wewnętrznych.

Chętne placówki mają miesiąc czasu więcej na dołączenie do pilotażu KSK

W rozporządzeniu rozszerzającym od listopada 2022 r. sieć o 6 województw określono, iż etap organizacji, czyli podpisywania umów na świadczenia realizowane w ramach pilotażu KSK będzie trwać do 28 lutego 2023 r. Obowiązujące od wtorku (28 lutego) znowelizowane rozporządzenie wydłużyło ten okres do 31 marca 2023 r.

Zmianę w rozporządzeniu wprowadzono, by umożliwić zawarcie umów przez wszystkich chętnych. – Chcemy ułatwić dołączenie do pilotażu KSK w kolejnych 6 województwach wszystkim zainteresowanym - powiedział nam prof. Tomasz Hryniewiecki, konsultant krajowy w dz. kardiologii.

Założono, że pilotaż KSK na obecnym etapie będzie realizować:

  • 4 631 placówek podstawowej opieki zdrowotnej,
  • 468 świadczeniodawców ambulatoryjnej opieki specjalistycznej,
  • 81 świadczeniodawców wykonujących świadczenia w trybie stacjonarnym i
  • 239 oddziałów chorób wewnętrznych.

Utworzenie Krajowej Sieci Kardiologicznej ma spowodować, że pacjent od lekarza POZ będzie szybciej kierowany do poradni kardiologicznej i do oddziałów szpitalnych. 

Pacjent na szybkiej ścieżce: w 30 dni trafi do specjalisty

Z pierwszych danych dotyczących przebiegu pilotażu KSK na Mazowszu wynikało, że pacjenci kardiologiczni z 4 grup objętych nowym modelem opieki oczekiwali na specjalistyczną konsultację nieco ponad 3 tygodnie.

W regionach nie objętych pilotażem ten czas jest zdecydowanie dłuższy. - Aktualnie najczęściej pacjenci czekają na poradę kardiologiczną w naszym regionie około 140 dni - informował w styczniu dr hab. Wiktor Kuliczkowski, dolnośląski konsultant wojewódzki ds. kardiologii. Ta sytuacja ma się zmienić na lepsze, gdy w regionie zacznie w pełni funkcjonować pilotaż KSK.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU