KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne z nagrodą za KOS-zawał

Autor: RYNEK ZDROWIA

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne z nagrodą za KOS-zawał
Na zdj. prof. Piotr Ponikowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Fot. PTWP

Cztery instytucje, w tym Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, zostały uhonorowane prestiżową nagrodą „Kroki milowe w leczeniu zawału serca” za opracowanie koncepcji programu KOS-Zawał.

Dodano: 06 czerwca 2019, 20:55 Aktualizacja: 06 czerwca 2019, 20:55

Nagroda „Kroki milowe w leczeniu zawału serca” przyznawana jest przez Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu od 2012 roku. Wyróżnienie otrzymują wybitne osoby lub instytucje, których wysiłek organizacyjny i merytoryczny pozwala na zdecydowaną poprawę jakości opieki nad chorymi z zawałem serca.

W tegorocznej edycji nagrodą uhonorowane zostały aż cztery instytucje: Ministerstwo Zdrowia, Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Uzasadnieniem dla przyznania nagrody było „stworzenie założeń i wdrożenie polskiego nowatorskiego programu koordynowanej opieki nad chorymi z zawałem serca”.

- To wielki zaszczyt znaleźć się w gronie laureatów tej prestiżowej nagrody. Jestem dumny
z faktu, że program przynosi korzyści pacjentom nim objętym, że są oni skutecznie leczeni, zadowoleni z poziomu opieki i mają szansę na szybki powrót do zdrowia. [...] Dotychczasowe doświadczenia z realizacji programu Kompleksowej Opieki nad Pacjentami po Zawale Serca pokazały, że KOS-Zawał doskonale spełnia ten cel - przekazał prof. Piotr Ponikowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Czytaj też: Dobre zarządzanie opieką może być skuteczniejsze niż niejedna terapia

Wręczenie nagród miało miejsce 6 czerwca w Zabrzu, podczas dorocznej XXVI Międzynarodowej Konferencji Kardiologicznej „Postępy w rozpoznawaniu i leczeniu chorób serca, płuc i naczyń”. Statuetki odebrali: podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Maciej Miłkowski, prezes NFZ Andrzej Jacyna, dyrektor Wydziału Taryfikacji Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji Gabriela Sujkowska oraz sekretarz Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Piotr Jankowski.

Uhonorowany nagrodą KOS-Zawał (Kompleksowa Opieka nad Pacjentami po Zawale Serca) to program nowoczesnej opieki dla pacjentów po zawale mięśnia sercowego. Uruchomiony został 1 października 2017 roku i ma na celu zapewnienie pacjentom ciągłości procesu diagnostyki i leczenia kardiologicznego w okresie 12 miesięcy po przebytym zawale serca. KOS-zawał stanowi podstawę do prowadzenia nowatorskiej i nowoczesnej medycyny z wykorzystaniem telemedycyny, telekardiologii oraz telerehabilitacji.

- Rewaskularyzacja, elektroterapia, rehabilitacja i edukacja oraz ambulatoryjna opieka specjalistyczna to cztery elementy, na których opiera się program KOS-Zawał. To nowoczesny program, pozwalający na poprawę jakości opieki nad pacjentami po zawale serca. Pierwsze wyniki wskazują, że pacjenci objęci opieką w ramach systemu KOS-Zawał, nie tylko są zadowoleni z jakości opieki medycznej, ale co jeszcze ważniejsze, rzadziej umierają - wyjaśniał prof. Piotr Jankowski, sekretarz Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Program przynosi też korzyści płatnikowi dzięki możliwości analizy efektywności wydawanych pieniędzy poprzez wymóg sprawozdawania przez placówki, które zawarły z NFZ umowy na prowadzenie opieki koordynowanej, częstości osiągania wskaźników mających największy wpływ na rokowanie po zawale serca. Obecnie program realizowany jest w ponad 50 ośrodkach w 14 województwach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU