Polacy wciąż nie kontrolują ciśnienia tętniczego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 maja 2014 12:55

Polacy wciąż nie kontrolują regularnie ciśnienia tętniczego krwi. Aż 41 proc. ankietowanych osób nie pamięta, kiedy ostatnio mierzyło sobie ciśnienie - wykazał sondaż PBS. W sobotę (17 maja) obchodzony jest Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego

Badanie PBS "Profilaktyka nadciśnienia tętniczego oraz zdrowego trybu życia dla serca wśród Polaków" przeprowadzono na początku 2014 r. na reprezentatywnej grupie 1 tys. osób. Wynika z niego, że tylko co trzeci Polak mierzy ciśnienie krwi regularnie, a jedynie 17 proc. badanych zrobiło to w ciągu ostatniego tygodnia. Co 10 osoba twierdzi, że nigdy nie mierzyła sobie ciśnienia i nikt nie mierzył jej ciśnienia w placówce opieki medycznej.

Wciąż pokutuje przekonanie, że pomiar ciśnienia przydatny jest jedynie u ludzi starszych i cierpiących na choroby układu krążenia. Ponad połowa badanych uważa, że kontrolę ciśnienia tętniczego wystarczy rozpocząć po 50. roku życia lub po zawale serca lub udarze mózgu. Inni w ogóle nie wiedzą, kiedy należy zacząć kontrolować ciśnienie.

Prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, który jest patronem kampanii edukacyjnej "Ciśnienie na życie", przekonuje, że takie myślenie jest błędne. - Codzienna profilaktyka ciśnienia tętniczego jest bardzo ważna, ponieważ może pomóc wcześnie wykryć problem i zapobiec wystąpieniu groźnych incydentów kardiologicznych, takich jak zawał serca lub udar niedokrwienny mózgu - podkreśla.

Nadciśnienie może występować w każdym wieku, nawet u nastolatków, szczególnie tych, którzy są otyli. Według polskiego raportu NATPOL 2011, występuje ono u 9,5 mln dorosłych Polaków od 18. do 79. roku życia. Na nadciśnienie choruje również 1 mln osób powyżej 80. roku życia oraz prawie co dziesiąty 17-latek.

Realizowana po raz kolejny kampania "Ciśnienie na życie" ma zachęcić Polaków do regularnego mierzenia ciśnienia tętniczego. W 2013 r. w jej ramach zbadano ciśnienie u 250 tys. osób. Od początku br. badania wykonywane są w centrach handlowych, podczas konferencji, masowych wydarzeń sportowych, pielgrzymek, a nawet kontroli drogowych.

Według Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego z powodu chorób sercowo-naczyniowych każdego dnia umiera w Polska prawie 500 osób. Do wielu z tych zgonów przyczynia się zbyt wysokie ciśnienie krwi.

Prof. Zbigniew Gaciong z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ostrzega, że liczba chorych stale się zwiększa. - Przewidujemy, że za dwadzieścia lat będzie co najmniej 14 mln Polaków z nadciśnieniem tętniczym krwi - przewiduje specjalista. Głównym powodem jest otyłość, coraz częściej występująca u ludzi młodych.

Ryzyko chorób sercowo-naczyniowych można znacznie zmniejszyć dzięki odpowiedniej diecie, zdrowemu trybowi życia i aktywności fizycznej. Pomaga w tym również regularny pomiar ciśnienia tętniczego. Optymalne ciśnienie wynosi 120 mm Hg dla ciśnienia skurczowego i 80 mm Hg dla rozkurczowego. Wielu Polaków o tym jednak nie wie. Za zbyt wysokie ciśnienie uznaje się takie, które przekracza 140/90 mm Hg. Co drugi Polak uważa nawet, że prawidłowe jest również to sięgające 160/100 mm Hg. Takie ciśnienie krwi jest już zdecydowanie zbyt wysokie i wymaga leczenia.

Nie wystarczy mierzyć ciśnienie raz dziennie, ponieważ w ciągu dnia może się ono zmieniać. U osoby zdrowej różnice w wynikach pomiaru sięgają 20 mm Hg, u chorych bywają jeszcze większe. Podczas każdego badania należy dokonać co najmniej dwóch pomiarów, z przynajmniej jednominutową przerwą.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum