• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Plany Szpitala Południowego. Zostaną otwarte oddziały specjalistyczne

Autor: oprac. JKB • Źródło: RDC, PAP, Rynek Zdrowia04 kwietnia 2022 12:00

Zgodnie z decyzją ministra zdrowia od 1 kwietnia przestały funkcjonować szpitale tymczasowe i oddziały covidowe. W związku z tym coraz więcej placówek powoli przywraca funkcjonowanie szpitali do stan sprzed pandemii.

Plany Szpitala Południowego. Zostaną otwarte oddziały specjalistyczne
W szpitalu zostaną uruchomione nowe oddziały. Fot. Shutterstock
  • W Szpitalu Południowym w Warszawie łącznie hospitalizowano 3,5 tys. chorych na COVID-19 – poinformowało rdc.pl za informacją prasową
  • W szpitalu tym zostanie uruchomiona m.in. poradnia przyszpitalna, a także do jesieni będzie funkcjonować oddział chirurgii ogólnej ze specjalizacją chirurgii proktologicznej
  • zpital Południowy nie posiada samodzielnego kontraktu z NFZ, więc rozpoczęto przygotowania do stopniowego przenoszenia oddziałów ze szpitala na Solcu

Szpital Południowy i przenoszenie oddziałów

Władze stołecznego miasta chcą jak najszybciej uruchomić szeroki zakres świadczeń medycznych w Szpitalu Południowym. Ze względu na brak posiadania przez lecznicę samodzielnego kontraktu z NFZ rozpoczęły się przygotowania do stopniowego przenoszenia na Ursynów oddziałów ze szpitala na Solcu.

Z kolei uruchomienie placówki jako wielospecjalistycznego szpitala odbywa się w ścisłej współpracy z mazowieckim oddziałem NFZ. Jeszcze na początku kwietnia w budynku szpitala zaczną działać: nowy oddział internistyczny i oddział intensywnej terapii, a także pracownia endoskopii.

Dalsze kroki w warszawskim szpitalu

Jeszcze do wakacji mają zostać otwarte we wspomnianej placówce pododdział kardiologii i izba przyjęć oraz nowa poradnia przyszpitalna.

– Cieszymy się z uzgodnienia z MOWNFZ, iż na Solcu również pozostanie poradnia przyszpitalna. Docelowo, do jesieni, w Szpitalu Południowym będą funkcjonować: oddział chirurgii ogólnej, ze znaną z Solca specjalizacją chirurgii proktologicznej, oddział ortopedii z zespołem doświadczonym w endoprotetyce, oddział ginekologiczno-położniczy wraz z oddziałem neonatologii, Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz wielospecjalizacyjna poradnia przyszpitalna – wyjaśnia wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Przenoszenie oddziałów może potrwać nawet pół roku, ponieważ wymaga także wyposażenia w sprzęt medyczny oraz odpowiedniej zabudowy.

Koniec szpitali tymczasowych i oddziałów covidowych

Przypomnijmy: z powodu znacznego spadku zakażeń na COVID-19 i hospitalizacje minister zdrowia podjął decyzję 28 lutego o zakończeniu dotychczasowego specjalnego trybu finansowania części świadczeń covidowych.

Ze względu na tę decyzję od 1 kwietnia świadczenia związane z leczeniem pacjentów zakażonych koronawirusem są rozliczane w ramach obowiązujących umów z NFZ – wszystko na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum