KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Pińczów: program prewencji wtórnej dla pacjentów kardiologicznych

Autor: MSX/RYNEK ZDROWIA

Pińczów: program prewencji wtórnej dla pacjentów kardiologicznych
Prof. Dariusz Dudek Fot. Cardiovascular Center Foundation

Od ponad miesiąca, w Pińczowie działa pierwsza w Polsce "Szkoła Serca". Projekt został zainicjowany przez kardiologów ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, jako uzupełnienie realizowanego od kilku lat programu prewencji wtórnej dla pacjentów z chorobami układu krążenia, pod nazwą Klub Pacjenta.

Dodano: 31 lipca 2015, 13:25 Aktualizacja: 31 lipca 2015, 13:45

Obecnie w większości placówek w Polsce podstawowe zalecenia lekarskie przekazywane  są pacjentowi po zawale w dniu wypisu ze szpitala. Ponieważ tego dnia pacjent zwykle pozostaje pod wpływem silnego stresu, część informacji może nie być dobrze zrozumiana i zapamiętana.

Zdaniem norweskich kardiologów, najbardziej optymalnym dniem ze względu na przyswajalność informacji jest trzeci lub czwarty dzień po wypisie ze szpitala. Koncepcja „Szkół Serca” powstała w marcu br. w wyniku polsko-norweskiej wymiany doświadczeń, podczas I Międzynarodowego Klubu Pacjenta w Krakowie.

Nowatorski w skali kraju model prewencji wtórnej dla pacjentów kardiologicznych, został wdrożony już w Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii „Intercard” w Pińczowie.

- Placówka została wybrany jako ośrodek pilotażowy, ponieważ w tym regionie obserwowane jest duże zagrożenie związane z występowaniem czynników rozwoju miażdżycy - mówi prof. Dariusz Dudek, Kierownik II Oddziału Klinicznego Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

- Nowy model ma za zadanie zwiększyć skuteczność profilaktyki oraz docelowo poprawić roczne i wieloletnie wyniki zabiegowego leczenia chorób serca i naczyń w tym ośrodku - dodaje prof. Dudek.

W „Szkole Serca” pacjentom z chorobami układu krążenia po kilku dniach od wyjścia ze szpitala udzielane są indywidualne zalecenia i konsultacje, m.in. jak żyć, aby nie dopuścić do kolejnego zawału. Porady udzielane są przez specjalnie przeszkolone w tym celu pielęgniarki. Edukacja prowadzona jest we współpracy z lekarzem, psychologiem, rehabilitantem i specjalistą ds. żywienia.

Twórcy programu podkreślają, że utrwaleniu wiedzy w dalszym ciągu służyć będą cykliczne spotkania „Klubu Pacjenta”, na których prowadzone się wykłady dotyczące zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej, walki z nałogiem palenia papierosów oraz kursy udzielania pierwszej pomocy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU