×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Pierwszy w Polsce zabieg wszczepienia najmniejszego stymulatora serca

Autor: PAP/RYNEK ZDROWIA

Pierwszy w Polsce zabieg wszczepienia najmniejszego stymulatora serca
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Najmniejszy na świecie stymulator serca po raz pierwszy w Polsce wszczepili specjaliści I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. To zarazem pierwszy taki zabieg w Europie Środkowo-Wschodniej. Przeprowadzono go u 95-letniej pacjentki.

Dodano: 02 czerwca 2020, 19:47

Ministymulator o rozmiarach kapsułki witaminowej wszczepił - wraz ze swym zespołem - prof. Przemysław Mitkowski, kierownik Pracowni Elektroterapii Serca I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. W zabiegu uczestniczył również dr hab. n. med. Oskar Kowalski z Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Nowego typu aparat otrzymała 95-letnia pacjentka, która cierpiała z powodu bloku przedsionkowo-komorowego III stopnia (blok całkowity), czyli zaburzenia przewodzenia bodźców elektrycznych z węzła zatokowo-przedsionkowego do mięśni komór serca. Chora w przeszłości przeszła zapalenie wsierdzia i jest całkowicie zależna od stymulacji serca. W informacji przekazanej PAP lekarze zapewniają, że po zabiegu czuje się dobrze.

Aparat o nazwie Micra™ AV to najmniejszy na świecie stymulator serca z możliwością zapewnienia synchronizacji przedsionkowo-komorowej (AV). Pozwala wykorzystać technologię bezelektrodową u pacjentów z rytmem zatokowym i blokiem serca AV.

- Pacjenci będą mogli zatem skorzystać teraz ze wszystkich znanych zalet stymulacji bezelektrodowej, zwłaszcza uproszczonej procedury zabiegowej i mniejszej liczby powikłań związanych z urządzeniem, co jest szczególnie ważne u tych, którzy już doświadczyli powikłań związanych z elektrostymulacją lub ryzyko ich wystąpienia jest bardzo wysokie - zapewnia prof. Mitkowski.

Do tej pory pacjenci z blokiem AV mogli być leczeni tylko przy użyciu tradycyjnych stymulatorów dwujamowych, które wszczepia się w górnej części klatki piersiowej, podskórnie poniżej obojczyka, i łączy z sercem przy użyciu przewodów elektrycznych nazywanych "elektrodami".

Nowy stymulator ma dokładnie taki sam rozmiar i kształt jak oryginalny system stymulacji przezcewnikowej (TPS) Micra, a jednocześnie wykorzystuje kilka dodatkowych wewnętrznych algorytmów detekcji przedsionkowej, które śledzą pracę serca i umożliwiają urządzeniu dostosowanie stymulacji w komorze dla uzyskania koordynacji z rytmem przedsionkowym. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU