Pierwszy w Małopolsce zabieg implantacji wszczepienia stentgraftu z odnogami do gałęzi łuku aorty

W Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie odbył się pierwszy w Małopolsce zabieg implantacji wszczepienia stentgraftu z odnogami do gałęzi łuku aorty - poinformowała 20 lutego placówka.
Lek na nadciśnienie nie będzie już sprzedawany w Polsce
Od 1 marca drożej za dwa leki na cukrzycę
Tak zmniejszysz ryzyko zawału czy udaru o ponad 80 proc.
Pierwszy taki zabieg w Małopolsce wykonano w Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II
Na Oddziale Chirurgii Naczyń z Pododdziałem Zabiegów Endowaskularnych odbyła się operacja implantacji stentgraftu (proteza naczyniowa) z odnogami do gałęzi łuku aorty (ang. Arch Branch Thoracic Endovascular Aortic Repair/Arch Branch TEVAR).
- Operacja pozwala na zaopatrzenie patologii łuku aorty (w tym wypadku- pęknięcia aorty w miejscu jej owrzodzenia) w sposób znacznie mniej inwazyjny niż w klasycznej metodzie chirurgicznej przeprowadzanej przez kardiochirurgów. Dzięki temu nie ma konieczności rozległego otwarcia klatki piersiowej oraz stosowania krążenia pozaustrojowego, a zabieg stanowi mniejsze obciążenie dla pacjenta, nie mówiąc o tym, że choroba aorty była taka, że Zespół Kardiochirurgii nie zakwalifikował pacjenta do postępowania otwartego – mówi dr. hab. n. med. Mariusz Trystuła, kierownik Oddziału Chirurgii Naczyń z Pododdziałem Zabiegów Endowaskularnych.
Zabieg został wykonany przy współpracy z ekspertem nadzorującym – dr hab. n. med. Piotrem Kasprzakiem, a także przy wsparciu doświadczonego radiologia interwencyjnego z Zakładu Radiologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – dr. n. med. Rafała Maciąga.
- Zabieg polega na wprowadzeniu wewnątrznaczyniowo protezy (tzw. stentgraftu) do objętego patologią odcinka aorty. Protezę wprowadza się przez nakłucie skóry, z dostępu przez tętnicę udową pod kontrolą radiologiczną. Standardowo stosowane stentgrafty nie mogą być jednak wszczepiane w odcinkach aorty, w których odchodzą od niej duże tętnice (tzw. gałęzie) zaopatrujące w krew najważniejsze narządy. W sytuacji, gdy konieczne jest zaopatrzenie aorty w takim odcinku - stentgraft musi posiadać dodatkowe elementy, tzw. odgałęzienia (ang. branch). Pozwala to zaopatrzyć patologię aorty przy zachowaniu drożności dużych tętnic odchodzących od niej - informuje szpital w komunikacie prasowym.
Jak dodają przedstawiciele lecznicy, implantowanie stentgraftów z odgałęzieniami do łuku aorty stanowi znaczny postęp, gdyż pozwala zwiększyć grupę chorych, których można leczyć techniką wewnątrznaczyniową. - Jest to szczególnie istotne, jeśli stan ogólny i choroby współistniejące powodują, że chory nie może być zoperowany metodą klasycznej chirurgii. Zastosowanie techniki Arch Branch TEVAR jest zatem często jedyną opcją leczenia dla wielu takich pacjentów - dodają.
Proteza jest dobierana indywidualnie do kształtu aorty i do jej odgałęzień dla każdego pacjenta. Procedura ta jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a jej koszt to niemal 200 tysięcy złotych.
Operowany 71-letni mężczyzna obecnie przebywa na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii, a jego stan jest stabilny.
Zespół operujący: dr hab. med. Mariusz Trystuła, dr hab. n. med. Piotr Kasprzak, dr n. med. Jakub Zasada, dr n. med. Rafał Maciąg, dr n. med. Marek Kazibudzki, lek. med. Adam Hydzik. Instrumentariuszki: mgr piel. Lucyna Kugler, mgr piel. Krystyna Kałużny. Zespół Anestezjologiczny: dr n. med. Paweł Moncznik, mgr piel. Katarzyna Otowska.
Nowe świadczenie gwarantowane w leczeniu cukrzycy
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (2)
POLECAMY W PORTALU
-
Dziś ostatni moment, żeby złożyć ważny dokument w ZUS
-
Nowa grupa zyskała prawo do darmowego sanatorium. Turnus trwa 21 dni
-
ZUS odda należne pieniądze. Trzeba spełnić jeden ważny warunek
-
31 marca wchodzi nowe rozporządzenie covidowe. Dotyczy stanu zagrożenia epidemicznego
-
Skończą się recepty i L4 przez internet bez badania. Zaostrzenie przepisów jeszcze w 2023 roku
-
Nowe świadczenie z budżetu państwa. Jedna grupa dostanie 3176 zł, druga 1588 zł miesięcznie