×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Pierwszy w Małopolsce zabieg implantacji wszczepienia stentgraftu z odnogami do gałęzi łuku aorty

OPRAC. JPP • Źródło: MAT. PRASOWE

Pierwszy w Małopolsce zabieg implantacji wszczepienia stentgraftu z odnogami do gałęzi łuku aorty
Pierwszy w Małopolsce zabieg implantacji wszczepienia stentgraftu z odnogami do gałęzi łuku aorty Mat. Prasowe

W Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie odbył się pierwszy w Małopolsce zabieg implantacji wszczepienia stentgraftu z odnogami do gałęzi łuku aorty - poinformowała 20 lutego placówka.

Dodano: 20 lutego 2023, 11:10 Aktualizacja: 20 lutego 2023, 11:20

 

Pierwszy taki zabieg w Małopolsce wykonano w Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II

Na Oddziale Chirurgii Naczyń z Pododdziałem Zabiegów Endowaskularnych odbyła się operacja implantacji stentgraftu (proteza naczyniowa) z odnogami do gałęzi łuku aorty (ang. Arch Branch Thoracic Endovascular Aortic Repair/Arch Branch TEVAR).

-  Operacja pozwala na zaopatrzenie patologii łuku aorty (w tym wypadku- pęknięcia aorty w miejscu jej owrzodzenia) w sposób znacznie mniej inwazyjny niż w klasycznej metodzie chirurgicznej przeprowadzanej przez kardiochirurgów.  Dzięki temu nie ma konieczności rozległego otwarcia klatki piersiowej oraz stosowania krążenia pozaustrojowego, a zabieg stanowi mniejsze obciążenie dla pacjenta, nie mówiąc o tym, że choroba aorty była taka, że Zespół Kardiochirurgii nie zakwalifikował pacjenta do postępowania otwartego – mówi dr. hab. n. med. Mariusz Trystuła, kierownik Oddziału Chirurgii Naczyń z Pododdziałem Zabiegów Endowaskularnych.

Zabieg został wykonany przy współpracy z ekspertem nadzorującym – dr hab. n. med. Piotrem Kasprzakiem, a także przy wsparciu doświadczonego radiologia interwencyjnego z Zakładu Radiologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – dr. n. med. Rafała Maciąga.

- Zabieg polega na wprowadzeniu wewnątrznaczyniowo protezy (tzw. stentgraftu) do objętego patologią odcinka aorty. Protezę wprowadza się przez nakłucie skóry, z dostępu przez tętnicę udową pod kontrolą radiologiczną. Standardowo stosowane stentgrafty nie mogą być jednak wszczepiane w odcinkach aorty, w których odchodzą od niej duże tętnice (tzw. gałęzie) zaopatrujące w krew najważniejsze narządy. W sytuacji, gdy konieczne jest zaopatrzenie aorty w takim odcinku - stentgraft musi posiadać dodatkowe elementy, tzw. odgałęzienia (ang. branch). Pozwala to zaopatrzyć patologię aorty przy zachowaniu drożności dużych tętnic odchodzących od niej - informuje szpital w komunikacie prasowym.

Jak dodają przedstawiciele lecznicy, implantowanie stentgraftów z odgałęzieniami do łuku aorty stanowi znaczny postęp, gdyż pozwala zwiększyć grupę chorych, których można leczyć techniką wewnątrznaczyniową. - Jest to szczególnie istotne, jeśli stan ogólny i choroby współistniejące powodują, że chory nie może być zoperowany metodą klasycznej chirurgii. Zastosowanie techniki Arch Branch TEVAR jest zatem często jedyną opcją leczenia dla wielu takich pacjentów - dodają.

Proteza jest dobierana indywidualnie do kształtu aorty i do jej odgałęzień dla każdego pacjenta. Procedura ta jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a jej koszt to niemal 200 tysięcy złotych.

Operowany 71-letni mężczyzna obecnie przebywa na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii, a jego stan jest stabilny.

Zespół operujący: dr hab. med. Mariusz Trystuła,  dr hab. n. med. Piotr Kasprzak, dr n. med. Jakub Zasada, dr n. med. Rafał Maciąg, dr n. med. Marek Kazibudzki, lek. med. Adam Hydzik. Instrumentariuszki: mgr piel. Lucyna Kugler, mgr piel. Krystyna Kałużny. Zespół Anestezjologiczny: dr n. med. Paweł Moncznik, mgr piel. Katarzyna Otowska.

Zabieg implantacji stentgraftu. Mat. prasowe
Zabieg implantacji stentgraftu. Mat. prasoweDowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU