KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Pierwszy taki zabieg kardiologiczny w Polsce. Sukces zespołu ze Śląskiego Centrum Chorób Serca

OPRAC. JPP • Źródło: MAT. PRASOWE

Pierwszy taki zabieg kardiologiczny w Polsce. Sukces zespołu ze Śląskiego Centrum Chorób Serca
Pracownia Elektrofizjologii i Stymulacji Serca w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu Fot. PAP/Andrzej Grygiel

Kardiolodzy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu po raz pierwszy w Polsce - i trzeci na świecie - wszczepili pacjentowi, z niezwykle rzadką wadą serca, stymulator bezelektrodowy - poinformowali przedstawiciele Śląskiego Uniwersytetu Medycznego 21 grudnia.

Dodano: 21 grudnia 2022, 15:00

 

Kardiolodzy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca wszczepili stymulator bezelektrodowy

- Klasyczne przezżylne stymulatory składające się z generatora i połączonych z nim elektrod wprowadzanych wewnątrz serca poprzez żyłę były do niedawna jedyną opcją. W grupie chorych, do których należy nasz pacjent - ze skorygowanym przełożeniem wielkich pni tętniczych i sercem jednokomorowym - zastosowanie bezelektrodowego układu stymulującego było optymalnym rozwiązaniem - wyjaśnia w komunikacie przesłanym do mediów dr hab. n. med. Mateusz Tajstra z III Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w SCCS w Zabrzu.

Pacjentowi wszczepiono  najnowocześniejszy bezelektrodowy stymulator serca Micra (Medtronic) - urządzenie o wymiarach niespełna 1 cm sześc. i masie 1.8 g. 

- 42-letni pacjent jest już po zabiegu, czuje się dobrze i został wypisany do domu. Wada, z którą się urodził, stanowi 0,5 – 1 proc. wad wrodzonych serca i jest bardzo skomplikowana. Trafił do zabrzańskiego Centrum z objawowym całkowitym blokiem serca - przekazała w informacji prasowej Agata Pustułka, rzecznik prasowy SUM.

Wszczepione urządzenie. Fot. Mat. SUM
Wszczepione urządzenie. Fot. Mat. SUM

Pierwszy taki zabieg w Polsce i trzeci na świecie

Jak wskazują przedstawiciele uczelni, w literaturze medycznej do tej pory opisano dwa zabiegi implantacji z wykorzystaniem stymulatorów Micra. Ten przeprowadzony przez kardiologów z Zabrza w jest trzeci na świecie. 

- Skorygowane przełożenie wielkich pni tętniczych z sercem jednokomorowym charakteryzuje się niezgodnym połączeniem przedsionkowo-komorowym (prawy przedsionek łączy się z lewą komorą, lewy przedsionek z prawą) oraz niezgodnym połączeniem komorowo-tętniczym (aorta odchodzi od prawej komory, pień płucny od komory lewej). W efekcie krew z żył systemowych wraca do prawego przedsionka, następnie płynie do anatomicznej komory lewej, od której odchodzi pień płucny. Krew z żył płucnych wraca natomiast do lewego przedsionka połączonego z komorą anatomicznie prawą, od której odchodzi aorta – tłumaczy prof. Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Oskar Kowalski, kierownik Pracowni  Elektrofizjologii i Stymulacji Serca w SCCS.

Specjaliści dodają, że wada ta prawie nigdy nie występuje jako wada izolowana. – Dochodzi do zaburzeń układu elektrycznego serca, a w efekcie do zbyt wolnej akcji serca – ocenia prof. Kowalski.

W zabiegu wzięli udział:

  • prof. dr. hab. Oskar Kowalski,
  • dr hab. Mateusz Tajstra,
  • lek. Anna Kurek,
  • anestezjolog: Dr n. med. Jacek Piątkowski
  • zespół techniczno-pielęgniarski: Przemysław Duda, Lucyna Matkowska, Katarzyna Szczęśniak.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU