• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Pierwsze zabiegi TAVI w Świętokrzyskiem. "Pacjenci nie będą musieli podróżować po Polsce"

Autor: IB • Źródło: Rynek Zdrowia16 kwietnia 2021 15:03

W Klinice Kardiochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach wykonano po raz pierwszy przezskórne-małoinwazyjne wszczepienia zastawki aortalnej (TAVI).

Pierwsze zabiegi TAVI w Świętokrzyskiem. "Pacjenci nie będą musieli podróżować po Polsce"
Pierwsze dwa zabieg TAVI zespół wykonał z udziałem prof. Dariusza Dudka Fot. WSzZ w Kielcach
  • Zabiegi TAVI, czyli przezskórnego wszczepienia zastawki aortalnej są realizowane u chorych, którzy nie kwalifikują się do tradycyjnych operacji
  • Pierwsze dwa zabieg TAVI zespół wykonał 13 kwietnia z udziałem prof. Dariusza Dudka
  • Wykonanie zabiegów było możliwe dzięki uruchomieniu w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach nowoczesnej sali hybrydowej

Do tej pory operacje te nie były w ogóle realizowane w regionie świętokrzyskim. Pacjenci musieli szukać pomocy w ośrodkach w innych rejonach Polski.

Pierwsze dwa zabieg TAVI zespół wykonał 13 kwietnia z udziałem prof. Dariusza Dudka, który wprowadzał tą metodę leczenia Polsce.

Pacjenci czują się dobrze

Jak informuje dr Edward Pietrzyk, kierownik Kliniki Kardiochirurgii WSzZ, operację przeprowadzono u mężczyzny w podeszłym wieku, z szeregiem innych obciążeń. Pacjent jest w dobrym stanie i 16 kwietnia - jak podał kardiochirurg - zostanie wypisany do domu. Drugą pacjentką, u której wykonano zabieg, była kobieta z chorobami współistniejącymi, która najprawdopodobniej opuści klinikę na początku przyszłego tygodnia.

Dr Edward Pietrzyk wyjaśnia, że zabiegi TAVI, czyli przezskórnego wszczepienia zastawki aortalnej są realizowane u chorych, którzy ze względu na inne obciążenia nie kwalifikują się do tradycyjnych operacji z otwarciem klatki piersiowej, a u których wada zastawki uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Do tej pory pacjenci tacy musieli szukać pomocy w ośrodkach w Warszawie, Krakowie, na Śląsku i niejednokrotnie - co przyznaje Edward Pietrzyk - umierali oczekując w kolejce na operację.

Kolejne plany

Poszerzenie wachlarza zabiegów było możliwe dzięki uruchomieniu w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach nowoczesnej sali hybrydowej.

Bartosz Stemplewski dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego ocenia, że placówka ma wielki potencjał ludzki.

- Chcemy dołączyć do wiodących ośrodków medycznych w Polsce i Europie i realizować procedury, których z różnych powodów do tej pory nie wykonywaliśmy. Zabieg TAVI to jedna z trzech procedur kardiologicznych, które zamierzamy w tym roku zacząć przeprowadzać - zaznacza Bartosz Stemplewski. Zespół przygotowuje się również do małoinwazyjnych zabiegów naprawczych zastawki metodą Mitra Clip oraz do przezskórnego zamykania uszka lewego przedsionka u pacjentów z migotaniem przedsionków.

- Obecnie mamy potencjał kadrowy i sprzętowy. Jeśli NFZ podejmie się sfinansowania procedur, będą one realizowane w szerszej skali - wskazuje dyrektor i przypomina, że w tym roku w placówce rozpoczęto także m.in. przeszczepianie nerek.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum