Paryż: prof. Dariusz Dudek został prezydentem elektem EAPCI ESC

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 22 maja 2018 13:09

We wtorek (22 maja) prof. Dariusz Dudek zostały wybrany w Paryżu prezydentem elektem Europejskiej Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (EAPCI ESC). Po raz pierwszy Polak będzie przewodził europejskim kardiologom interwencyjnym.

Prof. Dariusz Dudek podczas warsztatów EuroPCR w Paryżu; FOT. Materiały prasowe

Prof. Dariusz Dudek, przewodniczący Rady Instytutu Kardiologii UJ Collegium Medicum, obejmie najwyższe stanowisko w prestiżowej organizacji EAPCI ESC w wyniku głosowania gremium kilku tysięcy europejskich kardiologów interwencyjnych, które odbyło się w paryskim Palais des Congrčs podczas dorocznych warsztatów EuroPCR - jednego z największych światowych wydarzeń skupiających specjalistów w dziedzinie.

Zgłoszonych kandydatów oceniano przez pryzmat ich dorobku naukowego i operatorskiego, dotychczasowej działalności w ramach organizacji oraz propozycji programowej. Główną konkurentką Polaka była Francuzka, Martine Gilard, wieloletnia działaczka EAPCI.

Ostatecznie to polski kandydat przekonał do siebie głosujących. Wizja prof. Dudka, której towarzyszyło hasło „EAPCI - Where the future of cardiology begins”, spotkała się również z oficjalnym poparciem polskich struktur - Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych PTK.

Prof. Dariusz Dudek od wielu lat wdraża i realizuje nowoczesne metody zabiegowego leczenia zawału serca oraz hybrydowych zabiegów na zastawkach serca dających szansę na innowacyjne terapie nawet pacjentom wysokiego ryzyka kardiochirurgicznego.

Jako dyrektor kongresu New Frontiers in Interventional Cardiology działa na rzecz cyfrowego rozwoju kardiologii, włączając w nią technologie sztucznej inteligencji czy rozszerzonej rzeczywistości. Prof. Dudek jest również współkoordynatorem polskiej edycji europejskiej kampanii społecznej „Valve for life - Stawka to życie. Zastawka to życie”, która przyczyniła się do zwiększenia dostępności dla chorych do innowacyjnego leczenia zastawek serca z 453 do ponad 1000 w ciągu niecałych trzech lat jej prowadzenia.

Prof. Dariusz Dudek jest także inicjatorem wielu edukacyjnych wydarzeń dla pacjentów kardiologicznych, w tym spotkań Klubu Pacjenta i Szkół Serca.

- 22 maja to dla mnie dzień spełnionych marzeń. Pora zacząć wdrażać je w życie i rozpocząć prace. Wierzę, że przyszłość drzemie w big data, chmurach obliczeniowych oraz medycynie personalizowanej. To właśnie w tych gałęziach rozwoju tkwi potencjał efektywnego działania na rzecz poprawy dostępności leczenia całych populacji w Polsce i na świecie - mówił wzruszony profesor.

Podczas tegorocznych warsztatów EuroPCR zadebiutuje również stworzony pod przewodnictwem prof. Dudka ogólnoeuropejski egzamin certyfikujący dla kardiologów inwazyjnych. Zdaniem prezydenta elekta EAPCI ESC to szansa na ujednolicenie standardów szkolenia operatorów, co pozwoli na osiągnięcie spójności w leczeniu na terenie całej Europy. Nowa certyfikacja stanowi dla pacjentów pewność, że jakość oferowanej im terapii będzie taka sama - niezależnie od tego, w którym kraju otrzymają pomoc.

Prof. Dariusz Dudek kadencję obejmie w 2020 r., zastępując wówczas prof. Andreasa Baumbacha, który swoją prezydenturę rozpoczął w 2018 roku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum