KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Pacjenci i specjaliści apelują o skuteczne leczenie chorych z niewydolnością serca

Autor: RZX/RYNEK ZDROWIA

Pacjenci i specjaliści apelują o skuteczne leczenie chorych z niewydolnością serca
Z powodu niewydolności serca umiera w Polsce ok. 60 tys. osób rocznie Fot. Archiwum

Koalicja Serce dla Kardiologii oraz eksperci w dziedzinie kardiologii apelują do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego o zapewnienie grupie najbardziej potrzebujących pacjentów z ciężkim stadium niewydolności serca odpowiedniego dostępu do leczenia hamującego postęp choroby.

Dodano: 23 lutego 2019, 13:11 Aktualizacja: 23 lutego 2019, 13:11

Zwracają uwagę, że skuteczna terapia, określana mianem kamienia milowego w farmakoterapii tego schorzenia, zapewni pacjentom szczególnie obciążonym chorobą poprawę jakości codziennego funkcjonowania i wydłużenie perspektywy kolejnych lat życia.

Przypominają, że chorzy żyjący z uszkodzonym mięśniem sercowym, doświadczają problemów z oddychaniem, cierpią na przewlekłe zmęczenie, towarzyszy im ciągły kaszel i nudności. Rokowania w niewydolności serca są bardzo poważne. Choroba ta jest jednym z głównych schorzeń cywilizacyjnych i  odpowiada w naszym kraju za ok. 60 tys. zgonów rocznie. 5-letnie przeżycia stwierdza się zaledwie u ok. 50 proc. chorych, a aż 11 proc. pacjentów umiera w pierwszym roku po hospitalizacji.

Niewydolność serca to nie tylko wyzwanie zdrowotne, ale także społeczne, bowiem pacjenci, nie mają często możliwości prowadzenia normalnego życia społeczno-zawodowego. Zaledwie 23 proc. chorych w wieku przedemerytalnym pozostaje czynnymi zawodowo, co w znaczący sposób obciąża budżet państwa. Do tego dochodzą koszty związane z hospitalizacją pacjentów, którzy nieustannie muszą wracać do szpitali, co jest bezpośrednią konsekwencją nieodpowiedniego leczenia.

W ocenie sygnatariuszy apelu wszystko to stanowi dowód na potrzebę refundacji odpowiedniego leczenia dla najbardziej potrzebującej grupy chorych z niewydolnością serca.

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU