KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

PTK o wszczepianiu stymulatorów serca i zabiegach ablacji w okresie epidemii koronawirusa

Autor: WOK/RYNEK ZDROWIA

PTK o wszczepianiu stymulatorów serca i zabiegach ablacji w okresie epidemii koronawirusa
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ze względu na szybko rozprzestrzeniającą się epidemię, Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego opracowała komunikat dotyczący wykonywania zabiegów z zakresu elektroterapii lub elektrofizjologii w okresie epidemii COVID-19.

Dodano: 23 marca 2020, 14:07 Aktualizacja: 23 marca 2020, 14:08

Zalecenia PTK dotyczą zarówno osób z potwierdzonym zakażeniem, osób przebywających w kwarantannie, jak i pacjentów z populacji ogólnej.

- Podstawowym celem publikacji jest ograniczenie ryzyka przeniesienia infekcji na pacjentów zdrowych przez personel medyczny, jak i ochrona zespołów zajmujących się elektroterapią lub elektrofizjologią przed zakażeniem lub niepotrzebnym kontaktem z osobami chorymi na COVID-19 bądź będącymi w grupie ryzyka zachorowania - mówi dr hab. n. med. Andrzej Przybylski, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, przewodniczący Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

COVID-19 to choroba wywoływana przez wirusa RNA SARS-CoV2 należącego do grupy koronawirusów. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub bezpośrednią, jednak na obecnym etapie wiedzy nie można wykluczyć innych dróg zakażenia.

Komunikat PTK obejmuje szczegółowe informacje, dotyczące m.in. wszczepiania stymulatorów serca, rozbudowy układów stymulujących, implantacji kardiowerterów-defibrylatorów serca w prewencji pierwotnej nagłego zgonu, oraz ablacji.

Ze względu na bardzo szybko rozprzestrzeniającą się epidemię Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego przedstawia komunikat dotyczący wykonywania zabiegów z zakresu elektroterapii lub elektrofizjologii w okresie epidemii COVID-19 zarówno u osób z potwierdzonym zakażeniem, osób przebywających w kwarantannie, jak i pacjentów populacji ogólnej.

Podstawowym celem publikacji jest ograniczenie ryzyka przeniesienia infekcji na pacjentów zdrowych przez personel medyczny, jak i ochrona zespołów zajmujących się elektroterapią lub elektrofizjologią przed zakażeniem lub niepotrzebnym kontaktem z osobami chorymi na COVID-19, bądź będącymi w grupie ryzyka zachorowania.

Komunikat zawiera informacje dotyczące:
• Wskazań do zabiegów z zakresu elektroterapii i elektrofizjologii serca i tryb ich przeprowadzenia

• Organizacji zabiegów z zakresu elektroterapii oraz dalszej opieki nad pacjentem w szpitalach wykonujących procedury u chorych z potwierdzonym zakażeniem COVID 19 oraz w innych placówkach w przypadku niejasnego statusu epidemiologicznego chorego.

Pełna treść komunikatu dostępna jest na stronie:
http://www.rytmserca.ptkardio.pl/news/186-komunikat_sekcji_rytmu_serca_polskiego_towarzystwa_kardiologicznego_dotyczacy_trybu_i_sposobu_wykonywania_zabiegow_z_zakresu_elektroterapii_lub_elektrofizjologii_serca_w_okresie_epidemii_covid_19?fbclid=IwAR1qNKBu9PjWPn_tLyqLLt_TOPBtKbCx0D15iLsxxnr3DkcX_dwAsXuHOHo

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU