• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Otwarto nowe Centrum Chorób Serca i Naczyń. Inwestycja kosztowała 144 mln zł

Autor: Pozostałe źródła • Źródło: Szpitale Pomorskie21 czerwca 2022 07:50

Blisko 144 mln zł kosztowała największa dotychczas inwestycja Szpitali Pomorskich, dzięki której w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie otwarta została nowa siedziba Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń.

  • Nowoczesny blok operacyjny i Kaszubskie Centrum Chorób Serca i Naczyń w nowym obiekcie Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie zostały otwarte
  • Mowa o bloku z 7 salami operacyjnymi, a także centralnej sterylizatorni, zakładzie patomorfologii oraz bankach krwi
  • Ta największa dotychczas inwestycja Szpitali Pomorskich kosztowała blisko 144 mln zł

Otwarto nowe Centrum Chorób Serca i Naczyń. Inwestycja kosztowała 144 mln zł

Inwestycja w szpitalu w Wejherowie to nowy obiekt o powierzchni blisko 9000 metrów kwadratowych, długość budynku to 97 metrów, szerokość 30 metrów. Kubatura to 38 tys. metrów sześciennych. Do budowy KCChSiN zużyto 543 tony stali i 3200 metrów sześciennych betonu.

W ramach inwestycji szpital w Wejherowie został rozbudowany o trzykondygnacyjny budynek, w którym znalazły się m.in.: Blok Operacyjny z 7 salami operacyjnymi oraz z 2 salami wybudzeniowymi, zawierającymi łącznie 17 stanowisk; a także Kaszubskie Centrum Chorób Serca czyli Oddział Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej (40-łóżkowy, w tym sala Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego, cztery Pracownie Angiograficzne i Gabinet Diagnostyki RTG) oraz Oddział Kardiochirurgii z 7 stanowiskami wzmożonego nadzoru.

W nowym obiekcie swoje miejsce znalazła również Centralna Sterylizatornia, a także Zakład Patomorfologii i Zakład Serologii Transfuzjologicznej (Bank Krwi).

KCCHSiN w Wejherowie posiadać będzie także ultranowoczesną salę hemodynamiki, zwaną potocznie salą hybrydową. 4 sale angiograficzne wyposażone zostały w najnowocześniejszą aparaturę diagnostyczną, pozwalającą na szybką, precyzyjną diagnostykę; zaś Sala Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego wyposażono w zaawansowaną technologicznie aparaturę pomiaru funkcji życiowych pacjenta.

- Tak dużej inwestycji w szpitalu w Wejherowie nie było od czasów otwarcia placówki w latach 80-tych XX wieku. W ciągu 26 miesięcy powstał obiekt na miarę XXI wieku o łącznej powierzchni blisko 9 tysięcy metrów kwadratowych - mówi Jolanta Sobierańska-Grenda, prezes Zarządu „Szpitali Pomorskich".

- Nowa infrastruktura to nowa jakość, wpłynie z pewnością na wzrost efektywności funkcjonowania szpitala. Chcemy, by na terenie powiatów: wejherowskiego, lęborskiego i puckiego, którego mieszkańcy najczęściej korzystają z usług szpitala, obniżył się znacząco odsetek osób obciążonych chorobami cywilizacyjnymi. Ta inwestycja z pewnością ma szansę się do tego przyczynić - dodała.

Powstał  duży ośrodek chorób serca i naczyń 

- Dzisiaj nasze marzenia się spełniły, bo przenosimy się do nowej lokalizacji - „świątyni" Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń. Zawsze chcieliśmy zbudować duży ośrodek chorób serca i naczyń zlokalizowany w północnej części naszego województwa - mówi dr hab. n. med. Marek Szołkiewicz, ordynator Oddziału Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej wejherowskiego szpitala.

- Przed kilku laty przedstawiliśmy wizję i strategię rozwoju, która spotkała się z życzliwością i akceptacją zarówno ze strony Zarządu Szpitala, jak i Marszałka Województwa Pomorskiego. Przez ten czas zrobiliśmy wszystko aby nie zawieźć pokładanych w nas oczekiwań. Zaczynaliśmy jako mały oddział w zasadzie tylko zachowawczy z niewielkim budżetem, a dzisiaj budżet mamy olbrzymi i realizujemy procedury, które są zarezerwowane dla w zasadzie tylko wybranych jednostek uniwersyteckich. W nowym miejscu czeka na nas wyjątkowa infrastruktura i nowoczesny sprzęt i pragnę zapewnić, że razem z kardiochirurgami naprawdę zamierzamy z tego skorzystać i zbudować jednostkę, która w zakresie jakości oferowanych usług nie będzie ustępowała najlepszym ośrodkom w kraju i w Europie.

- Nowa inwestycja w wejherowskim szpitalu to kolejny etap rozwoju Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń w Gdańsku - mówi dr Krzysztof Jarmoszewicz, ordynator Oddziału Kardiochirurgii.

- W otwieranym dzisiaj obiekcie zyskamy sale hemodynamiczne z angiografami, a także coś, czego tu jeszcze nie było, czyli hemodynamiczną, hybrydową salę operacyjną, która będzie posiadać aparaturę do krążenia pozaustrojowego, na której wdrożymy szereg zabiegów przezskórnych, przeznaczyniowych z dostępów obwodowych, przede wszystkim w chorobach zastawek serca. My lekarze zyskamy nowoczesny warsztat pracy, nowoczesne pomieszczenia, nową aparaturę, nowy sprzęt, nowe narzędzia, a pacjenci komfort przebywania w dobrze zaprojektowanych i nowoczesnych pomieszczeniach, mając poczucie bezpieczeństwa. To będzie miejsce o dużym potencjale, stale rozwijające się. Już w tej chwili osiągnęliśmy prawie stuprocentową kompleksowość, ponieważ niewiele jest takich procedur i zabiegów, których tu nie można wykonać. I tę kompleksowość będziemy z pewnością dalej rozwijać - dodał.

Szpital wyposażony w najnowsze rozwiązania

Na najniższym poziomie obiektu KCCHSiN w Wejherowie znajdują się Centralna Sterylizatornia i Zakład Patomorfologii. Pierwszy z nich wyposażono w najbardziej nowoczesne urządzenia do mycia i dezynfekcji narzędzi. Poprzez zastosowane rozwiązania proces mycia i sterylizacji jest przyjazny środowisku i zoptymalizowany na niskiej zużycie wody i prądu. Zakład Patomorfologii reprezentuje zaś technologię spotykaną w najbardziej znanych ośrodkach patomorfologicznych na świecie.

Sale operacyjne wyposażono w zintegrowane systemy pozwalające do zarządzania blokami operacyjnymi, zostały wyposażone w najnowsze rozwiązania dotyczące klimatyzacji i wentylacji z indywidualnymi nawiewami laminarnymi. Nowoczesny sprzęt, a także lampy, kolumny chirurgiczne i anestezjologiczne oparte, które znajdują się na Bloku Operacyjnym, to najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne stosowane na świecie.

Projekt został zrealizowany w ramach projektu pn. "Poprawa jakości i dostępności w diagnostyce i terapii chorób cywilizacyjnych poprzez rozbudowę Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie". Jego wartość to blisko 144 mln zł, dofinansowanie unijne ze środków RPO WP 2014-2020: 71,9 mln zł, środki Samorządu Województwa Pomorskiego: ponad 60 mln zł, budżet państwa: 7,7 mln zł i wkład własny spółki: 4,1 mln zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum