KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Opracowano „plastry”, które ograniczą skutki zawału serca

Autor: RMF24.PL/RYNEK ZDROWIA

Opracowano „plastry”, które ograniczą skutki zawału serca
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Rosną szanse pełnego wyzdrowienia dla pacjentów po zawałach serca. Wkrótce mają rozpocząć się testy kliniczne hodowanych w laboratorium "plastrów" na serce, które mogą wspomagać pozawałową rekonwalescencję.

Dodano: 05 czerwca 2019, 08:36 Aktualizacja: 05 czerwca 2019, 09:36

O sukcesie finansowanych przez British Heart Foundation (BHF) prac nad nowatorskicm „plastrem” poinformowali podczas konferencji British Cardiovascular Society (BCS) w Manchesterze naukowcy kilku instytucji badawczych. Eksperymenty koordynowali badacze z Imperial College London.

Podczas zawału serca, brak dopływu krwi, tlenu i substancji odżywczych może prowadzić do obumierania komórek mięśnia sercowego. Badacze pod kierunkiem profesor Sian Harding z ICL opracowali metodę tworzenia plastrów tkanki o rozmiarach 2 na 3 centymetry, które mogą posłużyć do "łatania serca" w miejscach uszkodzonych podczas zawału.

Plastry powstają na bazie odpowiedniej macierzy, wzbogaconej o nawet 50 milionów komórek macierzystych pacjenta, które są zaprogramowane tak, by przekształcić się w komórki mięśnia sercowego i podjąć pracę, wspomagając bicie serca.

Badania prowadzone na królikach pokazały, że z pomocą jednej lub więcej takich łat można ograniczyć skutki zawału i utrzymać zdolność serca do przepompowywania krwi. Kolejnym krokiem będzie teraz zaplanowanie odpowiednich testów klinicznych, które najpierw muszą potwierdzić bezpieczeństwo tej metody, a potem wykazać, czy porównywalnie korzystne efekty są możliwe do osiągnięcia u ludzi.

Więcej: twojezdrowie.rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU